Státní maturita

Maturanti byli letos úspěšnější! Testy nezvládlo 14,1 % studentů

Maturanti byli letos úspěšnější! Testy nezvládlo 14,1 % studentů
Zdroj: Thinkstockphotos

Maturitní testy letos nezvládlo 14,1 % z těch maturantů, kteří zkoušku dospělosti skládali poprvé. Jde o nejlepší výsledek od roku 2014. Podle Cermatu se tak trend neúspěšnosti konečně zastavil.

Maturanti skládali ve státní části didaktické testy povinně z češtiny a poté měli na výběr matematiku, nebo cizí jazyk. Podle webu Cermatu se testů účastnilo 62,5 tisíce prvomaturantů.

"Čistá neúspěšnost se dostala na hodnotu 14,1 % (o 2,9 procentního bodu méně než v roce 2018). Trend růstu neúspěšnosti v didaktických testech se tak letošním rokem podařilo zastavit, což souvisí s poklesem neúspěšnosti v předmětech 2. povinné zkoušky (matematiky či cizího jazyka, pozn. red.)," uvedlo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Oproti loňskému roku se také snížil počet těch, kteří maturovali v odloženém nebo opravném termínu.

"Celkový pokles neúspěšnosti v didaktických testech se týká v podobné míře jak chlapců, tak dívek. Prvomaturanti chlapci dosahují v jarním zkušebním období 2019 napříč všemi předměty nižší míry čisté neúspěšnosti než dívky," napsal Cermat. Nicméně vyšší neúspěšnost dívek je daná také tím, že se jich obecně k maturitní zkoušce hlásí víc.

Související obsah

V porovnání škol byli v "didakťácích" nejúspěšnější studenti gymnázií. Ti neuspěli pouze v 1,6 % případů. Za nimi skončila lycea (7,3% neúspěšnost), se 17,6% neúspěšností následují střední odborné školy. Střední odborná učiliště skončila čtvrtá (čistá neúspěšnost 29,7 %) a s podílem neúspěšnosti 42,4 % jsou poslední nástavbová studia.

Většina neúspěšných studentů selhala jen v jednom z předmětů, pouhých 2,9 % studentů neprošlo ani jedním didaktickým testem.

Z celkem 14 482 středoškoláků, kteří si zvolili matematiku, neuspělo 18,9 %. V angličtině neprošlo 12 % maturantů z 50 330 přihlášených, nemčinu nezvládlo 32 % z 1 851 studentů. Povinnou zkoušku z českého jazyka, kterou skládali všichni, nezvládlo 10,3 % prvomaturantů.

Související obsah

Studenti si letos v druhé povinné zkoušce vybírali spíš cizí jazyk než matematiku. Pokračuje tak trend z minulých let, druhé zkoušce vévodí angličtina.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz