Zahraničí

V Botswaně povolili lovení slonů. Zvířata prý ničí farmářům úrodu

V Botswaně povolili lovení slonů. Zvířata prý ničí farmářům úrodu
Zdroj: Profimedia

Několik let v africkém státě Botswana platil zákaz lovu slonů, nyní ho ale stát zrušil. Majestátní zvířata prý škodí lidem - největší problémy s nimi mají zejména místní farmáři, kterým sloni ničí úrodu. Botswana dokonce uvažuje, že povolí obchod se slonovinou.

Botswana je dlouhodobě zemí s největší populací slonů na světě. Jejich počet tam v posledních letech výrazně rostl, protože pro ně bylo v Botswaně bezpečněji než v sousedních státech. Poslední dobou tam ale přibývá případů zabíjení slonů a bude hůř.

Stát totiž zrušil zákaz lovu chobotnatců. Důvodem jsou prý stále častější "potyčky" mezi lidmi a slony - ti chudým farmářům na severu často ničí úrodu nebo někoho dokonce zabijí. Právě zemědělci patřili mezi skupinu lidí, která v roce 2014 nejvíc protestovala proti přijetí zákona o zákazu lovu slonů.

Ochránci zvířat tvrdí, že rozhodnutí státu bylo čistě politické. V říjnu totiž v Botswaně proběhnou volby a vláda se podle nich snaží získat nové voliče v řadách farmářů. Stát slibuje, že dohlédne na to, aby lov probíhal "řádně a eticky."

Související obsah

Aby toho nebylo málo, zvažuje Botswana dokonce obchodování se slonovinou. Spolu se sousedními státy se snaží přesvědčit mezinárodní společenství, aby to povolilo. "Naše zásoby slonoviny mají hodnotu téměř sedm miliard korun a nemůžeme je prodávat, protože nám státy bez slonů říkají, co máme se svými zvířaty dělat," stěžuje si Zimbabwe, které chce dokonce prodávat samotné slony. I tam přibývá konfliktů mezi lidmi a slony.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz