Koření

Smutné prvenství. Nejvíc se pašuje tento malý dinosaurus

Nosorožci, sloni, tygři. To se mnohým z nás vybaví, když je řeč o nejčastěji pašovaných zvířatech světa. Jen málokdo ale tuší, že smutné prvenství drží roztomilí luskouni. Jejich počty v současnosti dramaticky klesají.

Luskouni se stávají až příliš častou obětí nejen jihoafrických pytláků, kteří je hromadně loví kvůli šupinám a masu. Šupinatí, hmyzožraví savci připomínající svým vzezřením dávno vyhynulé tvory z období druhohor chodí po planetě zemi už více než 65 milionů let. Dalšího století by se ale možná vůbec nemuseli dožít.


Ve volné přírodě se tito živočichové, kteří můžou i s ocasem měřit i přes dva metry, často dravcům dokážou hravě ubránit. Přežít jim pomáhají zejména rohovité, navzájem se překrývající šupiny, které kryjí záda, boky a ocas. Když luskouni své opancéřované tělo v obraně stáhnou do klubíčka, šelmy si na ně jen tak nepřijdou. Jejich největším predátorem tak zůstává člověk, který tyto neobyčejné zástupce živočišné říše kvůli snadnému výdělku likviduje v masovém měřítku.

Související obsah


Číňané věří, že šupiny luskounů léčí artritidu, kožní či pohlavní nemoci, podporují laktaci a krevní oběh a že také působí jako afrodiziakum. Na černém trhu jsou proto vysoce poptávaným artiklem, a to přesto, že jejich cena dramaticky roste. Zatímco v devadesátých letech byl jeden kilogram k dostání v přepočtu za 250 korun, dnes stejné množství luskouních šupin stojí až 65 000 korun. Obchodování s šupinami ale i masem luskounů, které Asiaté konzumují pro jeho údajné posilující účinky, tak je pro pytláky a překupníky výnosným byznysem. Při honbě za bohatstvím se nezastaví prakticky před ničím.

Související obsah


Celníkům a ochráncům přírody se přitom podaří zachytit jen asi 10 procent z celkového množství zásilek. Čísla tak nejspíš budou v reálu mnohem hrozivější. Není divu, že některé druhy luskounů v současnosti patří mezi kriticky ohrožené. Podle ochránců přírody klesly během pouhých dvaceti let počty těchto zvířat po celém světě o hrozivých 90 procent.
 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz