MEDIAN

Volby do Sněmovny by ovládlo ANO. Neuspěla by TOP 09

Volby do Sněmovny by ovládlo ANO. Neuspěla by TOP 09
Zdroj: Profimedia

Kdyby se v květnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, vítězně by z nich vyšlo hnutí ANO. Vyplývá to z volebního modelu, který v úterý zveřejnila agentura Median. ANO by oslovilo 30,5 % voličů, tedy víc, než mají druhá ODS (14,5 %) a třetí Piráti (12 %) dohromady. Do sněmovny by se dostalo osm stran.

Přes 30 % voličů by na konci května volilo do Poslanecké sněmovny hnutí ANO. To o jedno procento posílilo. Druhá ODS oslovila stejně jako v dubnu 14,5 % voličů, Piráti by získali 12 % hlasů, tedy o 2 % méně, než o měsíc dříve. SPD naopak o 2,5 % posílila a svůj hlas by jí dalo 10 % voličů.

Pětiprocentní hranici by bez problémů překonala i ČSSD (8,5 %), přes klesající podporu pak i komunisté (6 %). Na hraně se pohybují lidovci (5,5 %) a STAN (5 %), TOP 09 by vstup do sněmovny jen těsně unikl (4,5 %).

"Strany jako KDU-ČSL, Starostové a TOP 09 oscilují okolo 5 %. Pokud by se volby konaly v květnu, na nejvíce hlasů by mohli pomýšlet v KDU-ČSL. S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku však mají všechny tři subjekty podobnou šanci na vstup do sněmovny," napsali výzkumníci z agentury Median.

Zdroj: Median

Upozornili na to, že průzkum probíhal v době vrcholící kampaně k volbám do Evropského parlamentu a tím vysvětlují také výraznější odchylky v podpoře Pirátů a SPD. "V případě SPD mohlo jít o dobré cílení na původní voličskou skupinu z roku 2017 a aktivizaci obvyklých nevoličů. Zároveň se však může jednat o náhodný výkyv v rámci statistické odchylky a pro potvrzení případného trendu je vhodné počkat na výsledky následujících průzkumů," dodali.

Související obsah

Výzkum, jehož se zúčastnilo 1003 respondentů vybraných na základě kvótního výběru, probíhal od 24. dubna do 25. května. K urnám by přišlo 63 % respondentů, volební účast by tak byla podobná, jako před necelými dvěma roky.

"O účasti jsou více přesvědčeni starší respondenti, respondenti s vyšším vzděláním a lidé s vyšším příjmem. Naopak s účastí váhají mladší lidé a lidé bez maturity," doplnil Median.

Zdroj: Median

Median zkoumal také, jak silná jsou volební jádra stran a jak vysoký mají voličský potenciál. ANO by mohlo oslovit až 34,5 % voličů, přičemž mezi ty pevné patří 19 %. ODS má druhé nejsilnější voličské jádro (8,5 %), ale o procento nižší potenciál než Piráti (18,5 %). Zajímavý je rozdíl mezi jádrem a potenciálem v případě hnutí STAN. Mezi pevné jádro se počítá jen 1,5 % voličů, strana má ale potenciál oslovit 10,5 %.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz