Cestujeme bezpečně

Nezkazte si dovolenou nemocí! PŘEHLED doporučeného očkování

Nezkazte si dovolenou nemocí! PŘEHLED doporučeného očkování
Zdroj: Mediafax

Blíží se léto a mnoho Čechů opustí rodnou kotlinu, aby procestovali svět a odpočinuli si od nároků pracovního týdne. Redakce TN.cz vám přinesla přehled nejoblíbenějších destinací českých turistů podle Asociace cestovních kanceláří a jaké očkování řešit, pokud se chcete do těchto míst podívat.

"Oblíbené destinace zůstávají v podstatě stejné, za poslední roky se příliš nezměnily. V loňském roce a letos se akorát vylepšila pozice Turecka. Lidé zase začínají mít důvěru, že tam bude dovolená probíhat normálně," řekl místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.


V Evropě patří mezi nejoblíbenější destinace Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Řecko, Slovensko a Španělsko. Do těchto zemí je podle společnosti Avenier, která se specializuje na očkování a cestovní medicínu, standardem očkování proti žloutence typů A a B a tetanu.


Při cestování letadlem je vhodné pouvažovat i nad prevencí před kapénkovými chorobami, jako jsou spalničky, chřipka, plané neštovice a meningokokové a pneumokokové nákazy.


Pokud chcete zavítat mimo obvykle turistické destinace, například do odlehlých částí Bulharska a Maďarska, je doporučené očkování proti vzteklině. Na Slovensku, v Maďarsku a Itálii se také vyskytuje klíšťová encefalitida, pročež stojí za zvážení prevence vakcínou i v tomto případě.


Při cestování po Asii a Africe, kde patří mezi oblíbené země Egypt, Tunisko a Spojené arabské emiráty, byste měli počítat s ochranou proti břišnímu tyfu. To ovšem neplatí pro Turecko. Ve všech těchto zemích se ale doporučuje očkování proti choleře.


Bezproblémovou návštěvu odlehlých oblastí a venkova těchto dvou kontinentů není od věci pojistit si vakcínou proti vzteklině. Cholera se v zemích našeho žebříčku běžně nevyskytuje, přesto hygienické nároky těchto zemí nejsou tak vysoké, aby se riziko choroby dalo s klidem ignorovat.

Související obsah


Ne všem nemocem ale lze předcházet očkováním. V Dominikánské republice v karibské oblasti se letos objevilo podle Centra cestovních chorob nejméně 1400 nakažených horečkou dengue. Proti ní neexistují žádné vakcíny, je třeba tedy předcházet přímo štípnutí komárem, který virus přenáší. Kvůli komárům by se při cestě do Dominikánské republiky nemělo zapomínat na vakcínu proti malárii.


Při cestách do zahraničí také může pomoci projekt DROZD českého ministerstva zahraničí. Ten slouží k pomoci a informování cestovatelů v zahraničí. Více se dozvíte zde.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova, jak před cestováním správně vybavit lékárničku:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz