Audit

Média zveřejnila zprávu z Bruselu: Česko má vrátit 450 milionů

Média zveřejnila zprávu z Bruselu: Česko má vrátit 450 milionů
Zdroj: ČTK

Podle závěrů auditu Evropské komise bude možná muset Česko vrátit do evropského rozpočtu až 450 milionů korun, které získal holding Agrofert. Ten podle zprávy stále nejméně částečně ovládá premiér Andrej Babiš.

"Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy, a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert," cituje ze zprávy portál aktuálně.cz. Dokument uveřejnily mimo jiné i Hospodářské noviny.

Proto má údajně také prospěch z toho, jak se firmě daří. Zároveň má podle auditu přímý vliv na to, jak se dotace v Česku rozdělují, a tak je ve střetu zájmů.

Aktuálně píše, že Česko by tak mělo EU vrátit celkem 17,49 milionu eur, tedy přibližně 451 milionů korun. Premiér Andrej Babiš nicméně už v pátek odmítl, že by byl porušil zákony a zdůraznil, že Česko rozhodně žádné peníze vracet nemusí. "Česká republika nebude vracet žádné peníze. Tuhle větu jsem na plénu sněmovny zopakoval radši několikrát. A když teď čtu, že jsem ze sněmovny zbaběle utekl, musím se smát. Řekl jsem všechno, co o předběžných závěrech auditu zatím vím a myslím si o nich," uvedl na sociální síti.

Že by Česko mělo vracet peníze, Babiš odmítá. Věc podle něj není ve stádiu, kdy by něco takového mělo hrozit. Navíc uvedl, že Česko bude odmítat stanovisko o jeho údajném střetu zájmů.

Podle ČTK označil babiš audit za vysoce nestandardní. Podivil se změně argumentace oproti prosincovému stanovisku, zpochybnil i způsob, jakým byl dokument doručen.

Související obsah

Ministerstvo financí uvedlo, že sedmdesátistránkový dokument v angličtině není konečný, jde pouze o předběžnou verzi auditu. Do ČR by měl český překlad dorazit přibližně za měsíc, teprve poté na závěry zprávy budou české úřady reagovat.

Opozice chce dotace případně vymáhat přímo po Agrofertu, poslanci by se měli závěry zprávy zabývat v úterý na jednání Sněmovny.

Pusťte si páteční reportáž:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz