Angličtina

Francouzi ve znalosti angličtiny propadli, takhle si vedli Češi

Francouzi ve znalosti angličtiny propadli, takhle si vedli Češi
Zdroj: Profimedia

Češi se za znalost angličtiny rozhodně nemusí stydět. Sice mezi evropskými národy nezáří, ale ani nikterak nepropadli. Umístili se na 17. místě z 32 evropských zemí. V celosvětovém srovnání jsou dokonce 20. z 88 států, kde srovnání proběhlo.

Domluvit se v Česku by cizincům hovořícím anglicky nemělo činit problémy. Podle hodnocení testů EF English Proficiency Index, největšího žebříčku na světě srovnávajícího znalost angličtiny, se Česko mezi evropskými zeměmi umístilo na 17. místě z celkového počtu 32 zemí.

"Společně se sousedním Slovenskem a Polskem patří Česko do skupiny zemí s vysokou znalostí angličtiny, která ve Společném evropském referenčním rámci odpovídá horní hranici úrovně B1,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Poláci skončili dokonce o sedm příček výš než Češi. Slováci naopak o čtyři země níže. Kromě Polska umí lépe v zemích bývalé východní Evropy anglicky také Slovinci, Rumuni, Chorvati a Srbové.

V testu, který srovnává znalost angličtiny u dospělých, lze získat maximálně 100 bodů, skóre Česka bylo 59,99. Nejlépe si s výsledkem 70,72 vedli Švédové. Následovali je Nizozemci, Norové, Dánové, Lucemburčané, Finové a Slovinci.

Z unijních zemí naopak propadla Francie, která skončila na 25. místě následovaná už jen zeměmi mimo EU – Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Gruzií, Albánií, Tureckem a Ázerbájdžánem.

Související obsah

Úroveň B1 společného evropského referenčního rámce odpovídá tomu, co potřebuje student znát a umět, aby z jazyka složil maturitu na základní úrovni. Ten, kdo takové úrovně dosahuje, by měl rozumět i delším textům, které obsahují běžnou slovní zásobu. Je schopen pojmenovat základní věci a pocity v každodenním životě. Zvládá vyřešit většinu běžných situací, které nastanou třeba během cestování.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz