Čapí hnízdo

Čapí hnízdo: Aktéři žádají konec stíhaní, opozice řeší důvěru vládě

Dva obvinění v kauze Čapí hnízdo žádají o zastavení trestního stíhání. Jedním z nich je Josef Nenadál, bývalý šéf představenstva Farmy Čapí hnízdo, který působil i jako manažer Agrofertu. Opozice přitom po vládě požaduje okamžité zastavení dotací pro Agrofert a chce, aby kabinet Sněmovnu opět požádal o důvěru. To ale vláda odmítá.

Šest lidí je stále obviněno v kauze kolem podezřelého čerpání dotací na Farmu Čapí hnízdo, mimo premiéra Andreje Babiše (ANO) čelí obvinění z dotačního podvodu také jehomanželka Monika, dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a bývalá manažerka Farmy Čapí hnízdo Jana Mayerová. Dva z nich teď žádají stíhání zastavit.


“O návrzích na zastavení trestního stíhání bude rozhodnuto v souvislosti s rozhodnutím o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ řekl mluvčí městského státního zastupitelství Praha Aleš Cimbala.


Televizi Nova se podařilo zjistit, že jedním ze dvou obviněných, kteří požádali o zastavení trestního řízení, je bývalý manažer Agrofertu a také bývalý šéf představenstva Farmy Čapí hnízdo Josef Nenadál.


“Já tu informaci můžu potvrdit. Teď má věc v rukou dozorující státní zástupce, tak, jak je to v praxi v těchto stádiích řízení obvyklé,“ uvedl advokát Josefa Nenadála Zdeněk Odehnal.

Na stůl dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha mají další žádosti o zastavení stíhání teprve dorazit. "Garantuji vám, že můj klient hodlá využít veškerých možných dostupných prostředků ke své obhajobě," prozradila Herodesova advokátka Katarína Janisková.

Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.


Opozice požaduje zastavit vyplácení veškerých dotací Agrofertu. Chce také, aby vláda znovu požádala o důvěru. “Aby bylo jasné, jestli se vláda v tuto chvíli opravdu opírá o většinu v Poslanecké sněmovně. Ta zjištění toho auditu jsou tak závažná, že se určitě nedají vymlčet,“ prohlásil místopředseda ODS Martin Kupka.


K tomu ale údajně Babiš nevidí důvod. Premiérovi důvěřuje i lídr ČSSD Jan Hamáček. Ten se nebojí ani možného ovlivňování při vzniku odpovědi na zprávu Evropské komise. Sepisují ji prý ministerští úředníci, ne politici.


“Z mého pohledu je naprosto klíčové, aby byl jasně vyloučen jakýkoliv politický tlak na ty, kteří takovouto zprávu a odpověď České republiky budou psát,“ pronesl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Související obsah


Věc v úterý mimořádně projedná i Sněmovna. Na Václavském náměstí se pak večer kvůli vyšetřování premiéra i nesouhlasu se jmenováním ministryně spravedlnosti Marie Benešové odehrají další protesty.

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz