Stávková pohotovost

Učitelům vadí nižší růst platů. Chystají stávkovou pohotovost

Učitelům vadí nižší růst platů. Chystají stávkovou pohotovost
Zdroj: Profimedia

Učitelům zřejmě dochází trpělivost. Bojí se, že současné kroky vlády sníží kvalitu vzdělání. Pedagogická komora proto připravuje stávkovou pohotovost ve školách. Zároveň zveřejnila osm požadavků na vládu a ministerstvo školství.

Komora požaduje například revizi inkluze, změny v návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících a omezení vlivu neziskovek na rozhodování o školství. Zároveň žádají navýšení rozpočtu na školství na unijní průměr, který činí zhruba pět procent hrubého domácího produktu.

"Cílem našich akcí je informovat veřejnost, především rodiče žáků, že politici školství zanedbávají, což má negativní dopady na kvalitu výuky," vysvětlil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. "Chtěli jsme o akutních problémech ve školství jednat s panem ministrem Plagou, ale ten na opakované žádosti o osobní setkání nereaguje, nemáme tudíž jinou možnost, než vyhlásit stávkovou pohotovost," dodal.

Komoře se nelíbí například to, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla na příští rok růst platů pedagogů o deset procent, místo původně slíbených 15 procent. Podle ministra Roberta Plagy (ANO) jde však zatím o první návrh rozpočtu. Ten prohlásil, že pokud budou makroekonomické podmínky Česka dobré, bude chtít od ministerstva financí na platy peněz více.

Související obsah

Učitelé nesouhlasí ani s novelou zákona o pedagogických pracovnících. Podle té budou moci učit žáky na druhém stupni základních škol lidé bez pedagogického vzděláni.

V České republice je zhruba 150 tisíc učitelů. Pedagogická komora má více než 2 500 členů a je nejpočetnějším školským spolkem v České republice. Komora už zveřejnila otevřený dopis politikům za záchranu českého školství, který podepsalo přes 3 800 lidí. Následně zorganizovala akce Den učitelů v černé a Týden škol v černé, do nichž se zapojili učitelé ze zhruba tisícovky škol.

pan, TN.cz

K tématu Stávková pohotovost

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz