Zahraničí

O děti z taxíku se přihlásil strýc. Záhada, proč jely na Slovensko, trvá

K případu dvou opuštěných sourozenců ve věku dva a čtyři roky, které které taxikář z Česka odvezl do slovenské Čadce, se stále objevují nové informace. V Kysucích se měla objevit žena, která nepopírá, že děti do auta posadila a poslala je na Slovensko.

Dvouletý chlapeček s čtyřletou holčičkou zůstávají v dětském domově v Medzilaborcích poté, co je taxikář odvezl do slovenského města Čadca a vystrašené je vysadil u cizí ženy, která měla být jejich babičkou. Ta si ale nebyla vědoma toho, že by měla mít vnoučata, natož z Česka.

Podle zpravodajského serveru Noviny.sk se v Kysucích objevila žena, která nepopírá, že sourozence posadila do taxíku a nechala je odvést na Slovensko. Na ženu je podané trestní oznámení.

Podle slovenského deníku Pravda o opuštěné děti projevil zájem jejich strýček, bratr matky, který žije v Česku. Měl už dokonce stihnout oficiálně požádat soud o jejich svěření do své péče.

Do dětského domova vystrašené děti putovaly téměř přes celé Slovensko až do Prešovského kraje více než 300 kilometrů daleko. V Medzilaborcích je totiž jediné specializované zařízení pro nezletilé cizince bez doprovodu. Zaměstnanci dětského domova sourozencům z Česka nakoupili vše, co bylo potřeba - láhve na mléko, dudlíky i oblečení.

"Naším úkolem je nyní kontaktovat českou stranu prostřednictvím centra pro mezinárodněprávní ochranu dětí a mládeže. České orgány rozhodnou, jaké budou další kroky - jestli seženou  někoho, kdo se o děti v České republice postará, anebo je tam budou muset umístit do nějakého zařízení," uvedla mluvčí sociálky Jana Lukáčová.

Související obsah

Dodala, že sociální pracovníci nic podobného nikdy nezažili. Případem se zabývají i policisté. Identita rodičů už je podle deníku Pravda známá, proč ale děti opustili zůstává stále záhadou. "Policie v Čadci případ řeší jako podezření z trestného činu odložení dítěte. Víc informací z důvodu ochrany práv dětí poskytovat nebudeme," uvedla mluvčí policie Jana Baloghová.

"Policie ČR byla v souvislosti s tímto případem do současné doby požádána pouze o spolupráci při zjištění totožnosti nezletilých dětí. V současné chvíli disponujeme od zahraničních kolegů informací, že bude věc zaslána státnímu zastupitelství ČR. Do postoupení případu české policii nelze poskytnout bližší informace," uvedla mluvčí Policejního prezidia ČR Lenka Sikorová.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz