Počasí

Nad Prahou se zjevil obří hřib. Expert popsal vznik "krále mraků"

Na pražské obloze se ve středu objevil pozoruhodný úkaz - hodně netypicky tvarovaný obří mrak, vypadající jako hodně přerostlá muchomůrka. Úkaz byl vidět z velké dálky.

Mrak je pozoruhodný i tím, jak mohutný je - tím spíš, že obloha nad Prahou byla po většinu středy azurově modrá. Zajímavý je i tvar - podoba s trychtýřem či muchomůrkou je zjevná. Mrak nadchl i tzv. lovce bouřek a extrémního počasí. Na specializovaných webech sdíleli fotografie obřího mraku zachyceného z nejrůznějších míst. Z Prahy, Sedlčan i Českého Brodu. Sami ho nazývají králem mezi mraky.

Související obsah

Vysvětlení neobvyklé podívané přinesl meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Doležal. Podle něj je na fotkách typická bouřková kovadlina.

"Horký vzduch stoupá od země nahoru až do výšky deseti či patnácti kilometrů, kde se ochladí. Zároveň je v této výšce hodně nízká teplota a vítr, který vše rozfouká do toho tvaru připomínajícího atomový hřib," vysvětlil Doležal.

Zároveň doplnil, že ve středu vpodvečer byla bouřka na Mladoboleslavsku a kovadlina tak vznikla nejspíš právě při ní. A je tak dobře vidět díky tomu, že je osamocená proti modré obloze. 

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz