Zahraničí

U českých hranic hoří tři skládky, jednu z nich nejspíš zapálil žhář

Polsko bojuje s požáry tří velkých skládek. Jedna z nich se přitom nachází jen čtyřicet kilometrů od českých hranic. Plameny zachvátily už více než čtyři kilometry čtvereční. Situaci navíc komplikují vysoké teploty. Nejméně jeden z požárů byl nejspíš založen úmyslně.

Polští hasiči s vypětím všech sil bojují v úporných vedrech s toxickým živlem. Na místě jsou jich desítky a hašení bude trvat několik dní. "Oheň jsme dokázali rychle lokalizovat. Jsou tu ale vysoce hořlavé látky a materiály a také kvůli rozloze přes tři hektary tu budeme zasahovat dlouho. Kvůli jedovatému kouři musíme vystřídat směnu i ochranné pomůcky," říká Piotr Pilarczyk z hasičského sboru.

Kvůli tropickým teplotám je to pro hasiče obzvlášť složité. Úřady varují obyvatele, aby nevětrali. "Efektivní způsob hašení je jednoduše kopání, a monitoring požáru i pod povrchem. Jedině tak si můžeme být jisti, že tu nenecháme žádný zdroj ohně," vysvětluje Pilarczyk.

Skládka v Trzebieńi je od českého Harrachova vzdálená vzdušnou čarou necelých čtyřicet kilometrů. Podobně vzdálená od Krkonoš je také opuštěná továrna plná nebezpečného odpadu, která hoří u města Jawor. "Když přijela první jednotka, byl už oheň všude. Část střechy už byla propadlá," popsal situaci Pilarczyk.

Související obsah

Za požáry podle úřadů může hlavně extrémní počasí. Nejméně v jednom případě ale úřadoval žhář. Hasiči se obávají, že se může opakovat situace z minulého roku, kdy v Polsku hořelo skládek více než šedesát. Na vyšetřování se podílela i tajná služba. Ukázalo se, že desítky požárů založily odpadové mafie.

Vladimír Kouba, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz