Virál

Rýže s plasty a umělá káva? Video viděly miliony lidí, pravda je jiná!

Rýže s plasty a umělá káva? Video viděly miliony lidí, pravda je jiná!
Zdroj: facebook

Téměř 100 milionů zhlédnutí nasbíralo na facebooku během osmi dnů video, které zveřejnila stránka Blossom. Mají na něm být jednoduché způsoby, jak poznat, jestli je jídlo "falešné", nebo ne. Jenže se ukázalo, že některé příklady jsou falešné samy.

Kousky plastu přimíchané v rýži, sýr, který se nerozteče, nebo mletá káva, která ve vodě neklesne ke dnu. To všechno jste mohli, stejně jako miliony dalších lidí po celém světě, vidět na virálním videu, které mělo ukazovat, jak je naše jídlo falšované a často zdraví škodlivé.

Video zveřejnila na facebooku 1. června stránka Blossom, která patří vydavatelství a kreativní agentuře First Media. Od té doby nasbíral téměř 100 milionů zhlédnutí, přes 600 tisíc reakcí a více než tři miliony sdílení. Počty navíc ještě narůstají každou hodinou. Video najdete zde.

Záběry mají ukazovat "16 jednoduchých způsobů, které můžete zkusit doma sami". Triky mají odhalit, jestli je jídlo reálné, nebo falešné. Portál CNN teď ale informoval, že některé příklady jsou mýty, konspirační teorie nebo minimálně sporné.

Související obsah

Videem už se proto zabývá společnost Lead Stories, které má za úkol odhalovat falešné informace na facebooku, s nímž spolupracuje. V současnosti se prý se stránkou Blossom snaží přijít na vhodný způsob, jak video opravit, aby v něm byly pravdivé údaje.

Například tvrzení, že balíček rýže obsahuje kromě samotné potraviny také kousky plastu, které jsou vyrobeny v jejím tvaru a poté nabarveny nabílo, bylo několikrát odborníky vyvráceno. Výrok, že "sýr, který obsahuje chemikálie, je těžké roztavit", označila odborná stránka Snopes jako nepravdivý už v roce 2014.

Zavádějící jsou pak věty, že "čistá káva se ponoří na dno, zatímco káva s přídavky plave" a že "čistý čaj nedělá skvrny". Čerstvě namletá káva často plave, zatímco ta starší klesá ke dnu. Černý čaj pak obsahuje třísloviny, které barví. I to, že by přesnídávky obsahovaly kamínky, inzerované jako "přidaný vápník", je podle expertů nesmysl.

Související obsah

Přestože stránka Blossom potvrdila, že se společností Lead Stories na opravě videa pracuje, zároveň si za ním stojí. Experimenty na záběrech prý vytvářeli přímo pracovníci vydavatelství s reálnými produkty. Některé z nich byly dovezeny ze zahraničí.

Úřady už ujistily, že potraviny, které se v USA prodávají, musí projít náročnými kontrolami, aby vůbec mohly vstoupit na trh. Podobná pravidla fungují také v zemích Evropské unie, aby nebyla porušována práva spotřebitelů a aby nebyli vystaveni klamavé reklamě.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz