Zmizení

Je mi zle, zastavte líčení, řekla u soudu babička zmizelé Valerie (6)!

Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat zmizení šestileté Valerie Kvasničkové. Ta se ztratila na podzim 2017, její babička, která ji měla v péči, čelí obžalobě z týrání a opuštění dítěte.

Babička Soňa ovšem u soudu nakonec vůbec nevypovídala. Místo toho tvrdila, že jí je tak zle, že by se hlavního líčení vůbec neměla účastnit. A požadovala jeho přerušení.

Argumentace jí ale nevyšla - lékař, který starší ženu ráno ve vazební věznici vyšetřoval, uvedl, že jde o účelové tvrzení. Podle obžaloby Soňa Kvasničková vnoučata, která měla svěřená do péče, týrala - nejvíc právě šestiletou Valerii.

Dívku měla nechávat o hladu, bít nebo přivazovat k záchodu. Valerie náhle zmizela předloni na podzim. Kvasničková tvrdí, že ji odvezla k příbuzným do Německa. To ale policie vyloučila.

Podle kriminalistů je pravděpodobnější to, že Valerie kruté zacházení nemusela přežít, její tělo se ovšem nepodařilo najít. Kromě týrání vnoučat je žena obžalovaná také z toho, že Valerii opustila - a tím ji vystavila nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví.

Související obsah


Žalobkyně ženu navíc viní z ohrožení výchovy a zpronevěry. I po zmizení vnučky na ni totiž měla dál brát dávky a přijít si tak na přibližně 55 tisíc korun.

Na případu jsou zarážející ještě další dvě věci - Kvasničková vnoučata dostala do péče i přesto, že byla v minulosti trestaná za ohrožení mravní výchovy mládeže. Na to, že Valerie zmizela, navíc nepřišla sociálka déle než půl roku - jeden z příbuzných to nahlásil až loni v létě.

Soně Kvasničkové hrozí osm let za mřížemi, hlavní líčení je zatím naplánováno na příští tři dny

pez, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz