Domácí

U Kladna má vyrůst stavba buddhistů, přiláká věřící z celého světa

U Kladna má vyrůst stavba buddhistů, přiláká věřící z celého světa
Zdroj: Tertön Foundation

Na Kladensku by měla vyrůst jedna z největších buddhistických staveb na světě. Konkrétně by se na centrum buddhismu měl proměnit někdejší uhelný důl Wannieck v Kamenných Žehrovicích. Unikátní monument sem může přitáhnout buddhisty z celého světa.

V Česku vyroste jedna z největších stúp na světě. Jedná se o buddhistickou stavbu, která má být symbolem klidu a míru. V areálu bude rovněž vzdělávací centrum pro 150 lidí, prostor pro meditaci a téměř stovka rodinných domů.

O koupi pozemků na Kladensku aktuálně jedná buddhistická nadace Tertön Foundation s jejich vlastníkem - společností Rezidence Marina Ostrava, která patří do skupiny Asental Group. Nadace si vyhlédla město Kamenné Žehrovice. Konkrétně by se měl v buddhistické centrum proměnit bývalý důl Winnieck.

"Důvodů pro výběr místa je hned několik. Kamenné Žehrovice mají ideální polohu. Nacházejí se nedaleko Prahy i mezinárodního letiště Václava Havla. Na náš projekt je potřeba poměrně velká plocha a není snadné nalézt téměř 18 hektarů pozemku, který vlastní jeden subjekt. V neposlední řadě se jedná o bývalý důl, který je možné revitalizovat a vrátit tak přírodě to, co jsme si vzali," sdělil TN.cz Vladimír Zuzák z Tertön Foundation.

Jedná se podle něj o běh na dlouhou trať. "Vše je zatím na počátku jednání. Důležitý pro nás bude názor místních obyvatel. Bez jejich souhlasu určitě nebudeme v jednání dále pokračovat. Vše se tedy uvidí až po veřejném projednání. Pokud bude stanovisko kladné, i tak budou potřebná povolení trvat měsíce," vysvětluje Zuzák.

"Překvapilo mne, kolik pozitivních reakcí na projekt jsem obdržel. Lidé se chtějí na tomto projektu podílet a někteří dokonce navrhují alternativní místa, kdyby to v Kamenných Žehrovicích nedopadlo. Určitě bychom hledali dále," dodal Zuzák.

 

Unikátní buddhistickou stavbu bude Tertön Foundation v Česku budovat pod vedením duchovního vůdce J.S. Tsori Rinpočeho. "Naším cílem je vystavět stupu tvarem i rozměry podobnou světoznámé buddhistické stupě v Boudhanath v Káthmandu," uvádí nadace na svých stránkách.

Kromě plánované stúpy v areálu vyroste i tzv. gönpa, tedy místo určené k meditaci. "Pojme až 800 praktikujících. Přinese do České republiky první takový chrám svého druhu," tvrdí nadace. Očekává, že do regionu přitáhne poutníky z celého světa.

Související obsah

Informaci o možné stavbě velkého buddhistického centra v srdci Česka potvrdila jak skupina Asental Group, tak vedení města Kamenné Žehrovice. Ani jeden z nich se k tomu však nechce vyjadřovat. "Jsme ve fázi, kdy si nadační fond prověřuje technický a právní stav věci," poznamenal mluvčí Asental Group Tomáš Neščák.

Stavba stúp není v Evropě ničím neobvyklým. "Naleznete jich zde asi 250. Samotné Česko jich má hned několik. Ta, která by měla být vybudovaná v rámci našeho projektu, by měla patřit k největším na světě," napsal Zuzák.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz