Ministerstvo pro místní rozvoj

Stát dá miliony na demolici ruin! Bude se bourat i u vás? PŘEHLED

Stát dá miliony na demolici ruin! Bude se bourat i u vás? PŘEHLED
Zdroj: TN.cz/ Nina Ortová

Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo dotace ve výši 95 milionů korun na demolice domů v sociálně vyloučených lokalitách. Dotace se rozdělí mezi 37 projektů. V minulých letech v rámci programu rozdělilo ministerstvo už 272 milionů. Cílem je bránit se vzniku ghett a nevyužité území připravit na další rozvoj.

Nejvyšší dotaci dostala města Litvínov a Přerov – 10 milionů korun, což byla zároveň maximální výše dotace na jeden projekt. Zbourání osmipatrového paneláku se šesti vchody v litvínovské čtvrti Janov vyjde celkem na více než 30 milionů. Stržení domu na nábřeží Bečvy v Přerově vyjde město na téměř 24 milionů.

"Každoročně evidujeme zájem o dotace na demolice chátrajících a nevyužívaných objektů, které jsou nebezpečné a mohou se zde vyskytovat i sociální problémy. Celkově nebudí dobrý dojem mít v obci takovýto objekt," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Přehled všech objektů, jejich demolici ministerstvo podpořilo:

Přehled objektů, na jejichž demolice ministerstvo přispěje

Typ souboru:xlsx

"Starostky a starostové už o našem programu vědí z minulých let a hojně ho využívají. Důležitý a potřebný je zejména pro menší obce, které nemají na nákladné demolice dostatek financí ve svém rozpočtu," dodala Dostálová.

Obce dostaly i výrazně menší částky. Třeba Chlumětín na Vysočině potřeboval na zbourání zchátralého rodinného domu jen 383 tisíc, Tvarožná Lhota v Jihomoravském kraji potřebovala 354 tisíc.

Související obsah

 

Podle ministerstva jsou dotace zaměřené na demolice budov v obcích, kde hrozí vznik sociálně vyloučené lokality. Demolice mají sloužit k tomu, aby území mohlo být znovu využito.

Ministerstvo doufá, že tím pomůže zamezit vzniku oblastí se sociální segregací. V minulých letech už dalo na demolice 272 milionů korun.

Více o nebezpečných ruinách v Česku v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz