Střelba

Jsem nevinný, odmítl střelec z Nového Zélandu vraždy 51 lidí!

Jsem nevinný, odmítl střelec z Nového Zélandu vraždy 51 lidí!
Zdroj: ČTK

Brenton Tarrant, který měl v půlce března v novozélandském městě Christchurch při útoku na místní mešity povraždit 51 lidí, při jednání před soudem ústy svého advokáta veškerá obvinění odmítl.

Kromě jednapadesáti vražd vyšetřovatelé Australana viní také z dalších čtyřiceti pokusů o ně a také z terorismu. Tarrant má totiž podle nich na svědomí nejhorší střelbu v dějinách ostrovního státu.

Jak píše BBC, Tarrant nebyl v soudní síni osobně, ale pouze prostřednictvím videohovoru. Navíc pouze tiše seděl, zatímco jeho právník předčítal jeho výpověď.

Tarrantův případ přepisuje novozélandské dějiny nejen svojí krvavostí, ale také tím, že je to vůbec poprvé, co byl na ostrovech někdo obviněný z terorismu.

Související obsah

V soudní síni jednání přihlížela i řada místních muslimů - přeživších útoku i příbuzných obětí, které v půlce března při střelbě zahynuly. Řada z nich při čtení Tarrantovy výpovědi lapala po dechu a plakala.

Pusťte si březnovou reportáž:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Střelba

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz