Směnárna

Ideální doba koupit eura, hlásí ekonomové. Dovolená jinak podraží

Ideální doba koupit eura, hlásí ekonomové. Dovolená jinak podraží
Zdroj: Profimedia

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se na začátku června podařilo české koruně vůči euru významně posílit. V letních měsících podle něj už tak příznivý kurz vůči společné evropské měně nebude. Dovolená bude pro Čechy spíše dražší.

Koruna v pátek zakončila obchodování oproti euru na nejsilnější úrovni od poloviny ledna. Euro podle kurzu České národní banky vyjde na 25,55 Kč.

"Během první poloviny června dokázala česká měna vůči té jednotné zpevnit o třicet haléřů, protože na začátku měsíce ještě euro stálo 25,85. Bohužel, další přílišné posílení už od koruny čekat nelze. V polovině července by euro mělo vyjít na 25,60 a v polovině srpna dokonce na 25,70 koruny," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj ale musí Češi počítat s tím, že za dovolenou dají více než vloni. Dolar stál vloni uprostřed prázdnin méně než 22 korun, teď za něj zaplatíme 22,80 Kč a podle Kovandy se bude dolar na stejné úrovni pohybovat i v půli července. "V půli srpna by pak měl vyjít na 22,70. Vůči euru koruna bude letos v létě zhruba stejně drahá jako loni, kolem 25,60 až 25,70 koruny za euro," doplnil Kovanda.

Oslabení postihlo korunu i vůči některým měnám v oblíbených tureckých destinacích. Egyptská lira oproti koruně posílila za necelý rok o 10,9 %. Výrazně si oproti koruně polepšil thajský baht – o 10,5 %. Kolem 6 % ztratila koruna také oproti filipínskému pesu nebo izraelskému šekelu.

"Existují ale i měny, vůči kterým koruna za poloviny loňských prázdnin naopak posílila. Z těch, které zajímají v masovém měřítku české turisty, je to zejména turecká lira. Koruna je nyní o skoro dvanáct procent silnější, kvůli propadu liry po loňské měnové krizi v zemi," dodal Kovanda.

Související obsah

Jenže efekty rozdílného kurzu mírní inflace. "V měsíčním meziročním sledování se pohybuje v pásmu od patnácti do šestadvaceti procent. Právě inflace tak u celé řady zboží způsobí, že cena z pohledu Čecha nebude o nic výhodnější než loni," upozornil ekonom. Jen o něco mírnější je inflace v Egyptě. Tam ale prodražení dovolené umocňuje ještě to, že koruna vůči místní měně oslabila.

Bezmála o 6 % posílila koruna vůči tuniskému dináru. Tam by podle Kovandy mohla být dovolená cenově příznivá. Chorvatská kuna a bulharský lev se prodávají za obdobnou částku jako před rokem. Koruna vůči oběma měnám posílila ani ne o půl procenta, což je jen nepatrný rozdíl.

Lidé by se směnou peněz neměli otálet, více v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz