Směnárny

Kontrola směnáren pokračuje. Tady nabízí jen 16 korun za euro!

Na praktiky pražských směnáren se zaměřila reportérka TV Nova Jana Schillerová. Zejména na ty, které jsou na turisticky významných místech hlavního města. V posledních dnech už jich navštívila několik. Měnila tak peníze na letišti, vlakovém i autobusovém nádraží.

Tentokrát se rozhodla otestovat směnárny v podchodech do metra. První směnárník se jí však ani neobtěžuje seznámit s kurzem, nebo dokonce konečnou částkou.

Dostala 33 euro a 40 centů při kurzu třicet korun za euro. Oproti kurzu v bance (kolem 26 Kč) to není žádná výhra, ale není to úplně špatné. Zaskočí jí však výměna zpět na české koruny. Bankovky i mince obsluha podrobně zkoumá. Za 1 euro dostane pouze neuvěřitelných 16 korun.

Za eura tam tak dostává snad úplně nejméně. Za zhruba 33 euro má 534 korun. To znamená, že z tisícovky zbyla zhruba polovina.

Související obsah

Směnárna v metru Florenc je zatím jedničkou ve zhodnocení tisícikoruny. Zatímco na letišti z ní po výměně na eura a zpět zbylo 598 korun, na hlavním nádraží o 30 korun méně, na Florenci během chvilky přišla o 466 korun.

I v tomto případě využila tří hodinovou lhůtu, během které může odstoupit od transakce. Směnárník však tipuje, že se jí nejspíš nelíbil kurz a začíná smlouvat. "Dám vám lepší cenu. Jakou? Jakou chcete?" nabízí reportérce.

Když však chce kurz čtyřiadvacet korun za euro, směnárník vzkazuje, že by musela měnit minimálně 100 eur. Peníze tak nakonec vrací, bez podpisu a bez potvrzení.

Související obsah

Stejné kolečko se opakuje i ve vedlejší směnárně. Tam je však rovněž stejný kurz i stejné postupy. Na první pohled se totiž zdá, že jde o odlišné směnárny. Jedna je červená, druhá je modrá a každá má jiné nápisy. Jde ale jednu a též firmu.

Další pokus bude ve směnárně v podchodu metra Muzeum. Tam je kurz při směně na eura v pořádku. Při směně zpět na koruny dávají 20 korun za euro.

Překvapení přichází až při reklamaci. Doklad reportérka dostává, vzápětí ale přichází nabídka. Více než 24 korun za euro. Pokud tak chcete vyměnit peníze na jakoukoliv měnu, nestačí pouze jednou zajít do směnárny. Pokusů je potřeba víc.

pan, Jana Schillerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz