Zahraničí

Levnější brambory, cibule i maso: Vyplatí se nakupovat v Polsku?

Cena některých druhů zeleniny se oproti loňskému roku výrazně zvýšila, a tak se spousta lidí vydává -třeba pro cibuli nebo brambory - za hranice. Tradičně nejlevnější bývají potraviny v Polsku. Jak moc se nákup vyplatí?

Polsko je typické svými trhy, které jsou takřka na každém rohu. Na jedno tržiště se zeleninou a ovocem narazíte už pár stovek metrů od českých hranic, kde potkáte i české zákazníky. "Je to tady levnější. U nás všechno zdražilo," tvrdí jeden z nich.

Také stánkaři potvrzují, že Češi tam nakupují každý den. Velký zájem je o brambory. "Brambory, jahody, to záleží na sezóně," tvrdí prodavačka.

Na tržišti v polských Chalupkách zaplatíte za kilo brambor zhruba 16 korun, což je o 11 korun méně než v Česku. "Poláci si při vstupu do EU vyjednali lepší podmínky v oblasti pěstování zeleniny," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

A levněji nakoupíte i ve velkých obchodních řetězcích. Za cibuli, která je teď v Česku nejdražší ve své historii, v Polsku zaplatíte 26 korun, což je o 11 korun méně než u nás. "Také tam jsou levnější pracovní náklady, nižší mzdy, a to se promítá do nižších cen potravin," tvrdí Kovanda.

 

Levnější je i paprika, která u nás meziročně zdražila téměř o třetinu, maso, celer nebo květák. Z porovnávaných potravin každá v Polsku vyšla zhruba o deset korun levněji než u nás. Za jejich nákup bychom tak ušetřili 171 korun.

Cesta za hranice se ale nevyplatí každému. "Někomu, kdo je z jižních Čech nebo z prahy, se nevyplatí vážit cestu do Polska, protože ty peníze dá za pohonné hmoty," říká Kovanda. Řada Čechů jezdí nakupovat i do Německa. Tam jsou ceny sice vyšší, zato podle odborníků tam seženete kvalitnější zboží.

Jan Socha, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz