Zahraničí

Amerika má za sebou rekordní blackout! Potmě byly miliony lidí

Argentina a Uruguay obnovily veškeré dodávky po masivním výpadku proudu, který v neděli zasáhl oba jihoamerické státy a také část Chile a Paraguaye. Plošný blackout údajně způsobily bouře na pobřeží. Kybernetický útok úřady vylučují.

Bez elektřiny se v neděli ocitlo okolo 55 milionů Jihoameričanů. Komplikace byly hlášeny hlavně v dopravě - zrušeny byly vlakové spoje, lety nabíraly i několikahodinová zpoždění.

"Je to poprvé, co se něco takového v celé zemi stalo," uvedla Alejandra Martinezová, mluvčí společnosti Edesur, která zajišťuje dodávku proudu.

Podle prvotního vyšetřování za výpadek mohlo selhání elektrické sítě, která zásobuje jak Argentinu, tak Uruguay. Ovlivněna byla také část Paraguaye a Chile. Síť vyřadila mohutná bouře.

Související obsah

Argentinský ministr pro energetiku Gustavo Lopetegui slíbil, že přesná příčina bude zjištěna. "Momentálně nevylučujeme žádnou možnost. Ale nemyslíme si, že se jednalo o kybernetický útok," řekl ministr. 

Zatím byly obnoveny veškeré služby pro čtyři pětiny zákazníků v Argentině a 88 procent postižených v Uruguayi. Lidé by však stále měli šetřit vodou, jejíž dodávka byla také postižena výpadkem, informovalo BBC.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz