Gustnádo

V Podkrkonoší natočili zvláštní úkaz! Obcí se prohnalo gustnádo

V Podkrkonoší natočili zvláštní úkaz! Obcí se prohnalo gustnádo
Zdroj: YouTube.com

Neobvyklý úkaz natočil amatérský meteorolog během bouřky u Rtyně v Podkrkonoší. Obcí se prohnalo gustnádo, což je krátkodobý větrný vír. Připomíná tornádo a obvykle trvá jen několik vteřin.

Na zvláštní jev, který obec zasáhl v sobotu večer, upozornila na facebooku Amatérská meteorologická společnost. "Obec Rtyně v Podkrkonoší byla v 19:48 SELČ zasažena větrným jevem, jenž se označuje jako tzv. gustnádo," uvedla společnost.

Gustnádo je termín, který se používá pro větrný vír, připomínající vzhledem malé tornádo. Trvá několik vteřin a nezpůsobuje obvykle žádné větší škody. "Jedná se vlastně o húlavu (prudký vítr) na čele bouře, který však má vertikální osu rotace," doplnila společnost.

Neobvyklý úkaz se podařilo natočit jednomu z amatérských meteorologů Janu Šolínovi. Video poté zveřejnil na sociální síti Youtube. Větrný vír na záběrech postupuje směrem k městu, poté se objeví blesky a zkraty na elektrickém vedení.

Bouřku ve Rtyni doprovázel silný vítr, napáchala mnoho škod. Hasiči museli mimo jiné vyjíždět k potrhaným střechám rodinných domů, vyvráceným stromům a také k poškozenému elektrickému vedení. Proud v obci vypadl na několik hodin.

Související obsah

"Tahle bouře byla opravdu výjimečná. Po osmé hodině se zatáhlo a od České Skalice se začal přibližovat černý mrak. Celé město bylo bez proudu," popsal starosta Rtyně Zdeněk Špringr pro portál idnes.cz, který o gustnadu informoval jako první.

Bouřky postupovaly Českem od sobotního poledne, kdy udeřily na jihu Čech. Poté pokračovaly přes střední Čechy na východ republiky. Nejhorší byla situace v noci na neděli na Táborsku. V neděli zasáhly silné bouřky Moravu a Slezsko.

epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz