Gustnádo

V Podkrkonoší natočili zvláštní úkaz! Obcí se prohnalo gustnádo

V Podkrkonoší natočili zvláštní úkaz! Obcí se prohnalo gustnádo
Zdroj: YouTube.com

Neobvyklý úkaz natočil amatérský meteorolog během bouřky u Rtyně v Podkrkonoší. Obcí se prohnalo gustnádo, což je krátkodobý větrný vír. Připomíná tornádo a obvykle trvá jen několik vteřin.

Na zvláštní jev, který obec zasáhl v sobotu večer, upozornila na facebooku Amatérská meteorologická společnost. "Obec Rtyně v Podkrkonoší byla v 19:48 SELČ zasažena větrným jevem, jenž se označuje jako tzv. gustnádo," uvedla společnost.

Gustnádo je termín, který se používá pro větrný vír, připomínající vzhledem malé tornádo. Trvá několik vteřin a nezpůsobuje obvykle žádné větší škody. "Jedná se vlastně o húlavu (prudký vítr) na čele bouře, který však má vertikální osu rotace," doplnila společnost.

Neobvyklý úkaz se podařilo natočit jednomu z amatérských meteorologů Janu Šolínovi. Video poté zveřejnil na sociální síti Youtube. Větrný vír na záběrech postupuje směrem k městu, poté se objeví blesky a zkraty na elektrickém vedení.

Bouřku ve Rtyni doprovázel silný vítr, napáchala mnoho škod. Hasiči museli mimo jiné vyjíždět k potrhaným střechám rodinných domů, vyvráceným stromům a také k poškozenému elektrickému vedení. Proud v obci vypadl na několik hodin.

Související obsah

"Tahle bouře byla opravdu výjimečná. Po osmé hodině se zatáhlo a od České Skalice se začal přibližovat černý mrak. Celé město bylo bez proudu," popsal starosta Rtyně Zdeněk Špringr pro portál idnes.cz, který o gustnadu informoval jako první.

Bouřky postupovaly Českem od sobotního poledne, kdy udeřily na jihu Čech. Poté pokračovaly přes střední Čechy na východ republiky. Nejhorší byla situace v noci na neděli na Táborsku. V neděli zasáhly silné bouřky Moravu a Slezsko.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz