Zahraničí

Lidstvo se výrazně rozroste! Za 30 let nás bude téměř 10 miliard

Lidstvo se výrazně rozroste! Za 30 let nás bude téměř 10 miliard
Zdroj: Getty Images

Podle Organizace spojených národů (OSN) globální populace do roku 2100 výrazně poroste. Experti očekávají, že nás na světě bude až 10,9 miliardy. Největší nárůst se očekává v Pákistánu, Indii nebo Nigérii. Indie může předstihnout Čínu a stát se nejlidnatější zemí světa.

Jako každý rok vydala OSN zprávu vývoje globální populace. Data experti získali ze sčítání lidu, která probíhala v letech 1950 a 2018, dále z informací o narození nebo úmrtí lidí ze 163 zemí světa.

Do roku 2030 experti očekávají, že bude na světě 8,5 miliardy lidí a o dalších dvacet let později 9,7 miliardy. V roce 2100 se pak populace zvýší na 10,9 miliardy. K největšímu nárůstu by mělo dojít v Indii, Etiopii, Indonésii, USA a v Egyptě. Indie by se mohla stát nejlidnatější zemí světa a předstihnout Čínu.

Většina zemí však zaznamená podle zprávy OSN pokles populace. Ke úbytku dojde právě v Číně, a to až o 2,2 procenta. Naopak v Litvě a Bulharsku očekávají pokles ještě razantnější, a to až o 23 procent, informoval deník Dailymail.

Související obsah

OSN také varuje, že se státy budou muset potýkat s různými výzvami. Země, kde se v posledních letech počet obyvatel zvýšil, by měly zajistit lepší školství a zdravotní péči pro děti. Jedná se především o státy v subsaharské Africe.

Tam, kde se růst naopak zpomalil nebo dokonce zastavil, se zvýší počet starých lidí a dojde tak ke snižování počtu obyvatel celkově. V budoucnu se budeme muset také potýkat s větším dopadem na změnu klimatu nebo s podvýživou a hladomorem.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz