Domácí

Je ve vlaku nesnesitelné horko? Takhle získáte odškodnění

Je ve vlaku nesnesitelné horko? Takhle získáte odškodnění
Zdroj: Thinkstockphotos

Vysoké teploty jsou velmi nepříjemné například při cestování vlakem, naštěstí vozů s klimatizací přibývá. Někdy ale prostě není na výběr a člověk musí cestovat ve voze, který takový komfort nenabízí. Málokdo ví, že cestující mají při nesnesitelném horku v určitých vlacích nárok na odškodnění.

Asi všichni znají situaci, kdy venku panují tropické teploty, uvnitř rozpálených vlaků, které stojí dlouhou dobu ve stanici, je pak situace téměř neúnosná. Málokdo ale ví, že cestující mají u Českých drah kvůli nesnesitelnému horku či zimě nárok na odškodnění, uvádí portál peníze.cz.

Toho lze dosáhnout snadněji než třeba při zpoždění vlaku, důležité je nebát se říct si o něj. Stěžejní je podle portálu učinit tak ještě před koncem cesty.

Ti, co jedou ve spěšných nebo osobních vlacích, ale mají smůlu. Na odškodnění dosáhnou jen ti, kteří cestují ve vlacích vyšší třídy či rychlících, konkrétně jde o vlaky označené jako R, Ex, IC, EC, Supercity, Railjet nebo EuroNight.

"Ve voze řazeném dle plánu řazení nebyla dodržena teplotní pohoda z důvodu nefunkční klimatizace, nuceného větrání nebo topení a cestujícího nelze přemístit na místo stejné kategorie v jiném voze téhož vlaku s funkčním větráním nebo funkční klimatizací či topením," uvádí obchodní podmínky Českých drah.

Související obsah

V případě porušení podmínek má cestující právo na jednorázové odškodnění ve výši 30 korun. Žádost cestujícího vyřizuje na místě průvodčí daného vlaku vydáním odškodnění ze zařízení POP.

Na stejné odškodnění pak mají cestující právo také v případě nefunkčnosti WiFi či absenci elektronické přípojky. I v tomto případě se ale musí jednat o určité vlaky, které jsou přímo označeny piktogramem ČDWiFi a piktogramem elektronické přípojky. Pro nárok na odškodnění v tomto případě musí mít cestující místenku.

Toto odškodnění je vlastně poukaz na další služby Českých drah, podle portálu penize.cz ho lze použít na nákup jízdenek i nákup čaje, kávy či vody v jídelním voze. Případný rozdíl v ceně cestující nemusí doplácet, musí ale poukaz uplatnit ve stejném vlaku, ve kterém odškodnění dostal, a jen v případě, že občerstvení zajišťuje společnost JLV. Lze si koupit i třeba sendvič, ten už ale cestující musí doplatit.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz