Zámek

Původním majitelům vrátili desítky zámků! Příklad dává Šternberk

Na mapě České republiky najdeme více než dva tisíce hradů a zámků. Původními majiteli jakožto vlastníky se může pyšnit třeba Blatná, zámek Dobříš nebo Orlík nad Vltavou. Znovu nabytí rodového dědictví je pro majitele mnohdy velkou výzvou, které teď bude zřejmě čelit i rod Walderode. Příklad si může vzít z rodu Šternberků.

Hrad Český Šternberk - jeho základy byly položený v roce 1241. Narodil se tam i Zdeněk Šternberg - současný majitel hradu. "Přesně si vzpomínám na všechny detaily, protože nás bylo devět sourozenců, já jsem byl druhý ze shora a vlastně jsme tady prožili celý mládí. Když jsme dospívali, měli jsme jenom domácí učitele, koncem roku nebo o pololetí jsme museli chodit na zkoušky," popsal Zdeněk Šternber.

Rodina o hrad přišla v roce 1949. Díky oblibě místních tam bývalý hradní pán - otec současného majitele - až do své smrti dělal kastelána. "Tak on pak chodil se služební čepicí a prováděl turisty," dodal. Zdeněk Šternberk ani nedoufal, že se jim majetek někdy vrátí. Stalo se tak díky restituci v roce 1992.

Související obsah

"Byl to jeden z mých životně nejnáročnějších úkolů, já jsem musel doložit každou parcelu, každou knihu v knihovně. Jedna slečna byla na žebříku a vytahovala svazky a hlásila název knížky a autora, takhle se vracela knihovna," dodal.

Když se Štenrberkové na hrad vrátily, našli ho v zanedbaném stavu. Museli opravit jak veškeré pokoje, tak exteriéry. A většinu oprav financovali z vlastní kapsy. "Naše rodina tady téměř osm set let sídlí tady na hradě, takže to zavazuje do jisté míry,
" dodal. Teď vše financují výnosy z prohlídek a přilehlého hospodářství.

"Opravdu jeho největším posláním je se o ten majetek postarat, zvelebit ho a předat ho synovi," řekla zástupkyně kastelánky. Syn pana Šternberga jde v otcových stopách a o hrad se částečně stará už nyní.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz