Spam

ČR je velmocí nevyžádané pošty. Ve spamu jsme sedmí na světě!

ČR je velmocí nevyžádané pošty. Ve spamu jsme sedmí na světě!
Zdroj: Thinkstockphotos

Česko je velmocí spamu. Podle údajů expertů na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Cisco Talos Intelligence z února 2019 odchází z Česka každý stošedesátý spam na světě. To je celosvětově sedmý největší podíl na nevyžádaných zprávách.

Stejně "plodní" jako my jsou například i Němci či Nizozemci. Nejvýkonnější na světě je Čína (6,5krát více než ČR) po ní následují Spojené státy (pětkrát více) a Brazílie (čtyřikrát více).

Kliknutí na odkaz ve spamu přitom může mít dalekosáhlé následky - do počítače, chytrého telefonu či tabletu se můžou dostat hackeři a využít vaše zařízení třeba k těžbě takzvaných kryptoměn. V horším případě mohou nezvaní hosté počítač zablokovat a požadovat výkupné.

"V první dvacítce zemí, ze kterých odchází nejvíce spamů, je Česko v přepočtu na obyvatele nejmenší,“ uvádí Jan Krupička z analytického projektu Evropa v datech.

Související obsah

Navíc bez nadsázky žijeme v době spamu, i když to díky různým filtrům nemusí tak vypadat.

"Nevyžádanou poštu dnes tvoří 17 z 20 e-mailů a průměrně je denně odesláno asi 300 miliard spamů. Navíc ze statistik Cisco vyplývá, že zhruba každý osmý až desátý spam obsahuje infikovaný soubor nebo odkaz. E-mail tedy stále představuje největší bezpečnostní riziko v kyberprostoru,“ vysvětluje bezpečnostní expert Cisca Milan Habrcetl.

Oběti si často napadení nejsou vědomy a za výdělek útočníků například při těžbě kryptoměny samy zaplatí ve vyšších účtech za energii a zhoršeným výkonem svých počítačů, mobilů, chytrých televizí nebo jiných napadených zařízení.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz