Klíšťata

Repelent nebo očkování? Pediatr radí, jak ochránit děti před klíšťaty

Repelent nebo očkování? Pediatr radí, jak ochránit děti před klíšťaty
Zdroj: Getty Images

Riziko napadení klíštětem, které je přenašečem řady infekčních chorob, je v současnosti vysoké. Lesy jsou plné klíšťat především v létě, kdy do přírody chodí i rodiny. Jak zamezit přisátí těchto cizopasníků k vašim dětem, radí pediatrička Tereza Pudilová Nedělková.

"Při ochraně dětí je nutná prevence. Klíšťata se mohou dostat až do výšky přibližně 150 cm, proto například v rámci ochrany kojenců je potřeba dávat také pozor, kde necháte stát kočárek. Je potřeba děti pravidelně kontrolovat a eventuálně při nálezu klíštěte znemožnit jeho přisátí," tvrdí pediatrička Tereza Pudilová Nedělková.

Na sociálních sítích a v různých internetových diskuzích kolují informace o tom, že repelenty je vhodné používat až od dvou nebo tří let dítěte. Tohle tvrzení však pediatrička vyvrátila. "Repelenty je možné používat od batolecího věku. Je spousta přípravků, některé se aplikují na oblečení, jiné přímo na pokožku," vysvětlila.

Děti se mohou proti některým nemocem, které klíšťata přenáší, nechat i očkovat. "Dostupná je vakcína proti klíšťové encefalitidě. Očkováni je možné od jednoho roku věku. Očkování proti borelióze není, nicméně doporučením je zaléčit antibiotiky jakýkoliv podezřelý erythém (pozn. red. - červené zbarvení kůže), který by mohl být projevem prvního stadia boreliózy," dodala.

Související obsah

Červený flek se podle doktorky nemusí objevit jen v místě přisátého klíštěte. "Projevuje se centrálním výhledem s růžovým nebo červeným ostrým ohraničením. Tento erythém se může objevit po několika týdnech v místě přisátí původního klíštěte, ale také na jiném místě na těle," vysvětlila dětská lékařka.

Pokud klíště na těle dítěte nenajdete včas a podaří se mu přisát, musíte ho opatrně odstranit. "Technik k odstranění klíštěte je řada, je každopádně důležité při odstraňování dbát na to, aby se zbytečně netraumatizovalo dané místo a nedocházelo ke krevnímu kontaktu v rámci preparace. Určitě tedy při odstraňování vynechat jehly nebo ostré nástroje," varuje Pudilová Nedělková.

Související obsah

Pediatrička také radí, aby rodiče při odstraňování zbytečně klíště nehmoždili a nemačkali. Nezapomeňte sledovat místo vkusu i po pár dnech. "Po odstranění klíštěte je nutné ložisko vydezinfikovat a eventuálně toto opakovat i v několika následujících dnech po odstranění, dle stavu daného místa," zakončila pediatrička.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz