Stavba

Cihly i práce dělníků stojí víc. Stavby budou dražší, varují experti

Cihly i práce dělníků stojí víc. Stavby budou dražší, varují experti
Zdroj: Mediafax

Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM) varuje všechny, kdo něco staví, aby byli připraveni sáhnout hlouběji do svých peněženek. Zvlášť cihly totiž výrazně zdražily a podobné je to i s platy dělníků.

 "Stavebnictví v současné době významně ovlivňuje růst cen stavebních materiálů i pracovní síly a nákladů na práci. Meziročně vzrostly tyto náklady v průměru o 14 procent. V reakci na tento vývoj budou zvyšovat ceny také stavební společnosti. V roce 2019 v průměru jejich ceny vzrostou o 6,5 procenta a zdražování bude pokračovat i v roce 2020, a to o 4,7 procenta," tvrdí svaz.

Vyšší ceny ale prý zákazníky neodrazují. Podle CSČM si za kvalitu, rychlost a bezstarostnost rádi připlatí. A to i přesto, že cena cihel vylétla nahoru nejvíc - od loňského podzimu i o pětinu.

Související obsah

"Pro investora je rozhodující celková cena a v ní nehraje materiál pro hrubou stavbu zdaleka tak velikou roli, jak by si laik mohl myslet. Většinou se pohybuje u cihlové stavby mezi 10 až 15 procenty celkových nákladů. Takže i vyšší ceny cihel neovlivní rozhodování investora, zda stavět, nebo nikoliv," popsal obchodní ředitel stavební firmy Petr Stejskal.

pez, TN.cz

K tématu Stavba

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz