Zahraničí

Zasedá Evropská rada, EU hledá nové předsedy důležitých orgánů

V Bruselu ve čtvrtek zasedá Evropská rada. Vrcholní představitelé osmadvaceti států se sejdou poprvé od květnových eurovoleb, aby projednali důležitá témata. Zaznít by měla i jména budoucích předsedů orgánů Unie.

Lídry členských států v Bruselu čeká řada důležitých rozhodnutí. Tím nejsledovanějším budou nominace na vrcholné posty například na předsedu Evropské rady nebo předsedu Evropské komise.

"Pro nás je klíčové, aby předseda Evropské komise byl člověk, který má rád náš region, má rád V4, který nám nebude navrhovat nějaké kvóty, který nám nebude radit, kdo má žít v naší zemi, nebude prosazovat ilegální migraci," zhodnotil premiér Andrej Babiš.

Dalším důležitým tématem jsou klimatické změny, na stole rady leží návrh, podle kterého by se státy Evropské unie měly stát klimaticky neutrální do roku 2050. Osmadvacítka má ale na problematiku rozdílné názory. Zda bude návrh přijat, není jasné. Pro není ani Česká republika, kterou na summitu zastupuje premiér Andrej Babiš.

Související obsah

Ten se už během dopoledne sešel s vyjednavačem EU pro brexit Michelem Barnierem nebo předsedou evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
 

Kateřina Vodvářková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz