Zahraničí

Indickému městu dochází voda! Lidé na ni čekají hodinové fronty

Šesté největší indické město Čennai, se potýká se zoufalým nedostatkem vody. Čtyři nádrže u více než čtyř milionového města téměř úplně vyschly. Malé zásoby ještě zbývají, není však jasné, jak dlouho vydrží. Lidé se tak musí spoléhat na cisterny poskytnuté vládou, ale ani ty nepřinášejí jistotu.

Voda z kohoutků už neteče. Obyvatelé Čennai stojí několikahodinové fronty u cisteren. Ti bohatší platí astronomické sumy soukromým společnostem - i těm ale trvá až čtyři dny, než zákazníkům vodu dodají.

"Jednou z největších výzev jednadvacátého století je narůstající vodní krize. Tradiční a efektivní způsoby uchovávání vody v naší zemi s postupujícím časem zanikají," řekl prezident Rám Náth Kóvind.


Na těchto snímcích je vidět, jak se za dva měsíce zmenšila plocha jedné z nádrží u Čennai. Kvůli suchu zavírají restaurace, nefungují nákupní centra ani veřejné toalety. V ohrožení jsou i hotely. Hostům dávají vodu na příděl a žádají je, aby šetřili každou kapkou.

"Všem hotelům hrozí, že budou muset zavřít, protože není dost vody," řekl Chandrasekhar, provozní hotelu v Čennai. Indové s nedostatkem vody počítají, a tak si obvykle dělají zásoby. Období monzunů, na které spoléhají, má ale letos zpoždění.

Související obsah

Ve čtvrtek se lidé v Čennai konečně dočkali deště! Videa sdílejí uživatelé na sociálních sítích. Podle jednoho z nich prší po 196 dnech! Indická vláda kvůli nedostatku vody nejen v Čennai zakládá nové ministerstvo, které má problém řešit.

"Musíme zachovat vodu pro naše děti a další generace. Vznik nového ministerstva je krok tímto směrem s četnými kladnými dopady. Uchovávání vody a zacházení s ní bude efektivnější," řekl indický prezident Rám Náth Kóvind. S extrémním suchem se potýká celá Indie. Nedostatek vody trápí 600 milionů lidí.
 

Ema Klementová/mik, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz