Koupání

Sinice zamořily dva rybníky. Rozmnoží se i jinde, varuje hygiena

Sinice zamořily dva rybníky. Rozmnoží se i jinde, varuje hygiena
Zdroj: TN.cz

Voda v českých rybnících a přírodních koupalištích je dobrá. Vyloženě nevhodná ke koupání jsou zatím jen dvě místa, postupně jich ale bude přibývat. Situace se může kvůli tropickým vedrům výrazně změnit už příští týden, varují hygienici.

"Vzhledem k tomu, že mají být v příštím týdnu vysoké teploty, hrozí, že se ve vodě začnou množit sinice,“ vysvětluje Dana Šalamunová, tisková mluvčí středočeských hygieniků. Podle ní je tak možné, že ještě před začátkem prázdnin razantně přibyde míst, kde nebude možné se koupat.


A jejich počet bude v průběhu sezóny dál narůstat. "Zhoršování kvality vody očekáváme zejména na přelomu července a srpna,“ předpovídá Šalamunová a dodává, že právě sinice jsou nejčastějším druhem znečištění českých rybníků a přírodních koupališť.


Zatím se ale namnožily jen na koupališti Sluníčko v Chrastavě na Liberecku a ve Staňkovském rybníku v jižních Čechách. V tuto chvíli jsou to jediná dvě místa, kde byste se podle hygieniků neměli vůbec vydat do vody.

Související obsah


Váhat byste ale měli i v případě sedmi dalších lokalit, kde hygienici tento týden měřili. Jednou z nich je známé Máchovo jezero na Českolipsku nebo Podolské tábořiště na Orlické přehradě. Zbylá místa jsou Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem, Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, rybník Kachlička u Humpolce a vodní nádrže Brušper a Těrlicko u Ostravy. 

lhu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz