Lékárnička

Pozor na nevolnost a spáleniny! Rady, jak si nezkazit dovolenou

Pozor na nevolnost a spáleniny! Rady, jak si nezkazit dovolenou
Zdroj: ČLnK

Nenechte si zkazit dovolenou kvůli drobnosti! Česká lékárnická komora (ČLnK) doporučuje při cestování nezapomenout hlavně na prevenci před spáleninami od slunce a cestovní nevolností. Představila také vhodnou výbavu cestovní lékárničky.

"Ze slunečního záření sice nehrozí vážnější typy popálenin, přesto není vhodné se mu vystavovat, když je nejsilnější, tedy zhruba od 10 do 15 hodin. Nejvíce ohroženy jsou děti, jejichž kůže je citlivější,“ řekl viceprezident ČLnK Aleš Krebs.


Mezi látky, které nejvíce pomohou spálenou kůži zhojit a zregenerovat, patří zejména dexpanthenol. Ten zmírňuje zánět a obnovuje bariérovou funkci pokožky, tedy ochranu před viry, bakteriemi a parazity.


"Obecně jsou vhodné krémy a gely s vyšším obsahem vody, které pokožku příjemně zchladí. Dalšími výbornými hojivými prostředky na spáleniny jsou přípravky s obsahem aloe vera, k léčivům účinně tlumícím svědění a pálení pak patří antihistaminika.“ doplnil Krebs.

Související obsah


Nepodceňujte cestovatelskou nevolnost


Cestovatelská nevolnost neboli kinetóza je souhrnem nepříjemných příznaků, které mohou zkazit dovolenou. Patří tam bolesti hlavy, nevolnost či nadměrná přecitlivělost na pachy a zvuky.


Předejít nepříjemnostem se dá například sezením po směru jízdy a zajištěním dostatečného přísunu čerstvého vzduchu. Vhodné je také nevyrážet na cesty s prázdným žaludkem, ale ani přejedený, a myslet na pravidelné přestávky.


"Před rozvojem cestovatelské nevolnosti mohou pomoci léčiva dostupná bez lékařského předpisu, ten nejběžnější s účinnou látkou moxastin, či žvýkačky s dimenhydrinátem. Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má také zázvor,“ popsala lékárnice Michaela Bažantová.

Související obsah


Cestovní lékárnička


ČLnK také sestavila seznam věcí, které by neměly chybět v cestovní lékárničce. V první řadě nesmíte zapomenout na pravidelně užívané léky. Vhodnou výbavu si můžete prohlédnout v následující tabulce.


"Lékárnička by měla být vybavena s ohledem na místo, délku a charakter pobytu. Zásadní je počet cestovatelů, přítomnost dětí i chronických pacientů," doplnil Krebs. Další informace nebo odpovědi na podrobnější dotazy lze zjistit v kterékoliv lékárně.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz