Nosorožec

Nosorožci z ČR odletěli do Afriky! Mají tam obnovit populaci

Pět nosorožců černých v neděli ráno vyrazilo z královédvorské zoologické zahrady na dlouhou cestu, až do africké Rwandy. Tam si od nich slibují, že se díky nim rozmnoží populace tohoto druhu zvířat, který vymírá.

Nosorožců je už na světě pouze několik stovek. To se stává málokdy, že člověk veze takový náklad,“ komentoval cestu řidič Ondřej Suchánek. Hýčkaná zvířata ošetřovatelé nakládali ještě před svítáním. Nosorožci na dalekou cestu ale nevyrazili hlavou dopředu, nýbrž úplně obráceně. Jedná se o tři samice a dva samci.

"Když potřebujete třeba zabrzdit, tak to zvíře se opře o bednu zadkem," řekl Zdeněk Bárta, vedoucí oddělení výměny zvířat. Odborníci zvířatům na cestu zabalili i slušnou svačinu, jako třeba chleba a jablka. "Posíláme tam přes tři tuny lucernového sena," dodal Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů.

Zvířata přijdou do úplně jiných podmínek. "Musí si zvyknout na africké podnebí, jinou stravu, lidi," řekla Andrea Jiroušová, mluvčí ZOO Dvůr Králové nad Labem. Dvě tuny váží bedny, tunu má každý nosorožec.

Související obsah

Celní správa vzácný náklad doprovodila do Prahy. Na letišti proběhla překládka na letecké palety. U každého nosorožce to zabralo zhruba hodinu. Nosorožci údajně cestování nesou dobře. Podávají se jim sedativa na stres.

V pondělí ráno už budou zvířata ve Rwandě. Mezitím už do rezervace dorazili i nosorožci z Jihoafrické republiky. Pro zaručení genetické variability je lepší, aby se pářili s nosorožci z jiného místa. Pytláci způsobili, že zbývá už jen 600 kusů toho druhu. Královédvorská zvířata budou mít měsíc na aklimatizaci a pak by se hned měla začít pářit.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz