Domácí

Tropy trápí Čechy i na pracovišti. Tohle musí zaměstnavatel zajistit!

Tropy trápí Čechy i na pracovišti. Tohle musí zaměstnavatel zajistit!
Zdroj: Getty Images

Tento týden Česko potrápí tropická vedra, která se vyšplhají až na 35 stupňů. Firmy jsou povinny svým zaměstnancům zajistit vhodné teplotní podmínky - mají tak nárok například na ochranné nápoje nebo bezpečnostní přestávky.

Meteorologové od úterý varují před velmi vysokými teplotami, při kterých hrozí lidem dehydratace a zkolabování. Ne všichni ale mají to štěstí, aby mohli horka trávit například u vody, anebo v klimatizovaných prostorech.

České firmy podle zákona musí dbát na zdraví svých zaměstnanců, v tropických teplotách jim proto musí zajistit vhodné podmínky, a to zejména při náročné práci venku a na přímém slunci.

Vysoké teploty dokážou pořádně zavařit i mnohým administrativním pracovníkům. V centrech velkých měst mohou v neklimatizovaných kancelářích teploty vystoupat až na 40 stupňů. Zákon přitom stanovuje, že pokud teplota na pracovišti překročí 34 stupňů, zaměstnavatel musí pracovníkům zajistit ochranné nápoje.

"Za ochranný nápoj lze považovat i vychlazenou vodu, lepším řešením je ale minerálka, která tělu dodá potřebné látky a navíc je pocitově více osvěžující. Nevhodné jsou naopak slazené limonády, které mohou kvůli vysokému obsahu cukru stav organismu ješte zhoršit," varuje Radim Pektor ze společnosti Preventado, která se zabývá ochranou zdraví na pracovišti.

Tropická vedra nejhůře postihují zaměstnance, kteří pracují na přímém slunci, kde teplota šplhá až k 50 stupňům. Podle české legislativy mají nárok na placené pravidelné bezpečnostní přestávky. Ty jsou nařízené už při překročení 36 stupňů u fyzicky náročných prací - například ve stavebnictví nebo u montážních linek.

Některé firmy místo přestávek volí raději celkové zkrácení pracovní doby, například na šest hodin denně. "Pokud si to nemůže dovolit, doporučujeme posunout směnu do ranních nebo naopak večerních hodin, kdy je teplota nižší," radí Pektor.

Související obsah

"Když ani to není možné, je vhodné zaměstnancům rozvolnit předepsaný dress code, pořídit dostatek ventilátorů a poskytnout například chladící šátky. Praktickým řešením je vysokotlaké rozprašování vody, které ochladí vzduch," doporučuje Pektor.

Mnozí zaměstnanci v létě řeší i opačný problém - v klimatizovaných prostorech je přílišná zima. "Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být optimálně 6 stupňů, větší teplotní výkyvy mohou vést k nachlazení. Klimatizace pro práci v kanceláři by měla být podle nařízení vlády v létě nastavena na 24,5 stupňů, pro fyzicky náročnější profese na 23 stupňů," tvrdí Pektor.

Pokud firma tyto povinnosti neplní a zaměstnance před horkem nechrání, mohou pracovníci podat stížnost na místní hygienickou stanici nebo inspektorát práce. Zaměstnavateli pak hrozí pokuta až dva miliony korun.

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz