Vodáci

Vodácká sezóna vypukla, v mnoha řekách je ale málo vody! PŘEHLED

Mnoho Čechů si nedokáže představit léto bez pořádného vodáckého zážitku. České řeky totiž kromě plavby na kánoi, raftu či jiném plavidle nabízejí i spoustu historických či přírodních zajímavostí, které lze po cestě navštívit. Připravili jsme pro vás přehled nejnavštěvovanějších řek v České republice.

Na výlet na vodu je třeba se dobře připravit. Mějte na paměti pár jednoduchých pravidel, díky kterým se vyhnete zbytečným kombinacím. Před samotnou cestou si zjistěte veškeré informace o řece, především zda je sjízdná a v jakých úsecích. Myslete i na pitný režim, vyhněte se však alkoholu. Zároveň dbejte na svou bezpečnost a jezděte po skupinkách, ať vám má kdo případně přivolat pomoc.


Nezapomeňte i na dostupnost různých zařízení, jako jsou hotely, kempy či přilehlé památky, u kterých mohou zastavit. V člunu už necestují jen lidé, ale i psi, se kterými mají občas kempy problém.


Před vyplutím na řeky je dobré myslet i na zajištění lodí. Pokud nemáte vlastní, zavolejte co nejdříve do půjčovny, mnohé již mají všechny lodě zamluvené. S tím souvisí i obtížnost řeky, některé lodě nejsou pro určité řeky vhodné. Podívejte se na přehled nejvyhledávanějších řek i s obtížností, která je podrobně vysvětlená v další tabulce.


Někteří vodáci plavbu po vodě spojí i s populárním hledáním kešek v celosvětově oblíbené hře geocaching. To je jen výčet některých faktorů, které v dnešní době hrají určitou roli ve výběru řek a samotné trasy.


Česká republika se v posledních letech potýká se suchem. To je i důvodem, proč nejsou řeky už na začátku vodácké sezóny sjízdné. Podle statistik Českého hydrometeorologického úřadu budou vysoké teploty i v nadcházejícím měsíci. Dá se tak očekávat další úbytek vody. Zda se opět řeky později zavodní, není nikdo zatím schopný říci. Aktuální sjízdnost řek naleznete zde.

Vybrali jsme i několik nejoblíbenějších řek, u kterých pro vás máme podrobnější popis. Z každé historické země najdete níže alespoň jednu vodácky zajímavou řeku.

Vltava


Řeka Vltava patří mezi nejoblíbenější české řeky, podle portálu raft.cz je za sezónu splaví až 200 tisíc lidí. Po cestě je možno vidět spoustu zajímavý památek, jako jsou například cisterciánský klášter ve Vyšším Brodě, hrad Rožmberk a další.
Dlouhé úseky řeky jsou vhodné pro začátečníky, najdou se ovšem i místa, které jsou určené jen pro pokročilejší či dokonce velmi zkušené vodáky.


Na Vltavě je třeba si dávat pozor na omezení plavby v chráněných krajinných oblastech a národních parcích. Národním parku Šumava vyhlásil na sezónu denní omezení počtu lodí, které mimo jiné závisí i na výšce hladiny, bližší informace naleznete zde.


Je také vhodné sledovat provozní doby plavebních komor, aktuální informace naleznete zde.


Hydrologická předpověď pro Vltavu


V povodí Vltavy nyní nastupuje hydrologické sucho. Hladiny řek mají buď setrvalý, nebo sestupný stav. Meteorologové očekávají v následujících dnech počasí bez srážek a s vysokými teplotami, hladiny mohou klesnout pod úroveň pro hydrologické sucho. Aktuální hydrologickou předpověď naleznete zde.

Berounka


Řeka Berounka patří mezi klidné řeky vhodné pro začátečníky. Obtížnost se v rámci celého toku se pohybuje v rámci ZW, tedy klidné proudící vody. Řeka velkou částí vede mimo obydlené zóny ve volné přírodě.


Po cestě je možné narazit na velké množství historických památek, ať jsou to zříceniny hradů jako Krašov, Libštejn a Týřov, tak hrady Křivoklát a Karlštejn. Berounka teče skrz několik chráněných krajinných oblastí a přírodních rezervací.


Hydrologická předpověď pro Berounku


Podle ČHMÚ se průtoky v povodí Berounky pohybují v rozmezí 15 až 40 procent dlouhodobého průměru za měsíc červen. Lze očekávat, že hladiny budou dále pozvolna klesat. Aktuální hydrologickou předpověď naleznete zde.


Ohře


Ohře je meandrující řeka téměř v celé délce vhodná pro naprosté začátečníky. Pouze střední tok v délce asi padesáti kilometrů vyžaduje vyšší zkušenosti, pořád je ale považovaný za lehký.


Po cestě se můžete zastavit na prohlídku hrad Kynšperk i stejnojmenného historického města a hradu Loket. Protéká i Karlovými Vary. Další zajímavostí po cestě je skalní město Svatošské skály.


Hydrologická předpověď pro Ohře


Řeka spadá do povodí Labe. U všech řek v povodí hladiny postupně klesají. Průtoky se pohybují kolem 40 až 70 procent dlouhodobého normálo, uvádí podnik Povodí Labe. Aktuální hydrologickou předpověď naleznete zde.


Sázava


Na Sázavě se kombinují jednoduché úseky pro začátečníky s místy s vyšší obtížností. Toku se přezdívá Zlatá řeka a je velmi oblíbená mezi zkušenými vodáky. Turisticky zajímavý se hlavně střední tok, kde naleznete zručský zámek, vodácké muzeum a hrady Kácov a Šternberk. Portál Pádlo.cz doporučuje pro romanticky založené vodáky úsek mezi Stvořidly a Týncem nad Sázavou.


Hydrologická předpověď pro Sázavu


Nastupující hydrologické sucho se podle Povodí Vltavy týká i Sázavy. Hladina řeky má tendenci spíše klesat. Aktuální hydrologickou předpověď ČHMÚ naleznete zde.


Morava


Morava je v horním toku vhodná spíše pro zkušené vodáky, ve středním toku ale není problémem pro úplné začátečníky. Protéká chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví. V části, kde řeka plyne Moravským Slováckem, si můžete užít návštěvu vinných sklepů a vodácký zážitek doplnit i o vyjížďku na kolech.


Při plutí po Moravě můžete zvolit cestu také Baťovým kanálem, což je umělá vodní cesta, která spojuje Otrokovice a Sudoměřice. Baťův kanál se v polovině 20 století používal pro převoz hnědého uhlí a dnes je technickou památkou.


Hydrologická předpověď pro Moravu


Hladina na dolní Moravě a tocích v jejím povodí jsou setrvalé, nebo kolísají. Vzhledem k dlouhodobému normálu jsou ale hladiny pod normálem. Výška hladiny na horní Moravě a okolních řekách je setrvalá, nebo klesá. Aktuální předpověď ČHMÚ pro dolní Moravu naleznete zde, pro horní Moravu zde.


Odra


Horní a střední tok Odry jsou vhodnější pro mírně pokročilé vodáky, sjízdné jsou ale jen na jaře. Dále už je řeka klidná a splavná pro úplné začátečníky. Řeka protéká přes dvě chránněná krajinná území.


Po cestě můžete navštívit poutní místo Panny Marie u Spálova, dále pak vodní mlýn Wesselsky. Prohlédnout si můžete i pěchotní srub Odra, který byl součástí československého opevnění, různé zajímavosti, které nabízí Ostrava či vyrazit na naučnou stezku Poodří.


Hydrologická předpověď pro Odru


Pro Odru a její povodí platí, že hladiny řek mají tendenci spíše klesat, nebo se nemění. Dlouhodobě jsou ovšem pod normálem. Aktuální hydrologickou předpověď naleznete zde.
 

rod, bk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz