Zahraničí

Smrtící sršeň děsí Evropu. Tady už hmyz útočil a šíří se! MAPA

Smrtící sršeň děsí Evropu. Tady už hmyz útočil a šíří se! MAPA
Zdroj: Getty Images

Sršeň asijská patří mezi velmi nebezpečný druh. Je agresivní a svou kořist pronásleduje, dokud ji nedostihne. Bojovat se s ní letos rozhodli v Portugalsku, kde už zabili přes tři tisíce kusů. A dokonce vytvořili mapu, kde mohou lidé pohyb nebezpečného hmyzu sledovat.

Portugalsko patří mezi státy, kde se sršeň asijská rychle rozmnožila a začala hnízdit. Nejhůře na tom je sever země, především obec Montalegre, kde se místní lidé rozhodli hmyz zlikvidovat.

Od začátku března do poloviny června nechali rozmístit až 200 pastí po různých místech v okolí obce. A podařilo se už zabít 3 990 kusů sršně asijské a 9 013 sršně obecné. Dohromady tak zlikvidovali už třináct tisíc kusů tohoto bodavého hmyzu, informoval portál agriculturaemar.com.

Obec také lidem nabídne různá setkání, kde je bude učit, jak se sršní zbavit. V Portugalsku existuje také mapa, kde mohou obyvatelé sledovat pohyb tohoto agresivního hmyzu, a to na sosvespa.pt

Související obsah

Vespa velutina (sršeň asijská) ráda zabíji včely, ale nebezpečná může být i pro člověka. Oproti sršňům, které známe v Česku, útočí i v případě, že se lidé prochází okolo hnízda. Jako první se objevila ve Francii, kam se dostala obchodní lodí z Číny, odkud také pochází. Dále žije i na severu Indie a v Indočíně.

Ve Francii se nejvíce sršně rozmnožili v departementu Pas-de-Calais, dále v Nordu, Aisne, Somme a Oise. Po jejich bodnutí zemřel například zemědělec, který dostal silnou alergii. Ve vážném stavu bylo také šest dětí, které agresivní hmyz napadl během fotbalového utkání, uvedl portál francetinfo.fr.

Z Francie putoval také do Španělska, především na sever. Objevil se hlavně v Baskicku, kde začal vytvářet svá nová hnízda a budovat kolonie. Oblíbil si i Galicii, Katalánsko nebo i ostrov Mallorku. Poté pokračoval i do již zmíněného Portugalska.

Další zemí, která se s agresivními sršni potýká, je Itálie. Zatím byli zaznamenáni u města Sanremo, Cuneo nebo v oblasti Ligurie. Nebezpečí představovalo například hnízdo u nemocnice v Sanremu, kde ohrožovala pacienty i personál. Hasičům se nakonec podařilo sršně zlikvidovat. Potíže mají také italští včelaři, napsal portál sanremonews.it.

Výskyt nebezpečného druhu hlásí i Velká Británie, kde se už měl usídlit v hrabství Devon a na ostrově Jersey. Britské ministerstvo životního prostředí před hmyzem varovalo především včelaře, kteří podnikají podle deníku The Sun preventivní kroky, aby k rozmnožování sršňů nedošlo.

 

Související obsah

Sršeň asijská se však blíží i k Česku. Usadila se totiž už u našich sousedů v Německu. Oblíbila si především Bádensko-Württembersko a Bavorsko. Podle odborníků by se mohla nacházet už dvě stě kilometrů od českých hranic. Zatím se však u nás ještě nevyskytla.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz