Pole

Vědci se bojí extrémního nárůstu nemocí od klíšťat, můžou za to myši

Českou republiku čeká podle odborníků extrémní nárůst lidí nakažených klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Mohou za to prý přemnožení hraboši. Vědci tři roky zkoumali chování zvířat a zjistili, že tyto nemoci rozšiřují kromě klíšťat právě myši.

Letos nejsou na polích kruhy od mimozemšťanů, ale od myší. Některá místa na Moravě jsou tak zničená, že je zemědělci místo sklizně rovnou zaorají. Pole v některých případech vypadají jako přejetá kombajnem, ale všechny stébla jsou ukousaná od hrabošů. Podle odhadů může být na jednom hektarů až dva a půl tisíce myší.


Půda je prošpikovaná norami hlodavců, ale ztráty na obilninách jsou jen jeden z problémů. Vědci z olomoucké a brněnské univerzity tři roky zkoumali hlodavce a zjistili, že vysoký počet nakažených lidí od klíšťat přímo souvisí s přemnožením hrabošů.


“Když jsou přemnožení hlodavci, tak to znamená v příštím roce vyšší riziko nakažení,“ řekl Emil Tkadlec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Související obsah


Aby se klíště dožilo dospělosti, potřebuje se přesně dvakrát napít krve. Malé larvy klíšťat napadají výhradně hraboše, od kterých se už v raném stádiu nakazí boreliózou a encefalitidou. Tam, kde jsou zdecimovaná pole od hrabošů, bude už za rok dvojnásobná populace klíšťat.


Nejhorší situace je teď na Prostějovsku, kolem Brna a na Břeclavsku. Proti borelióze se nedá očkovat, ale zato se dá léčit. Mnohem horší následky má nákaza klíšťovou encefalitidou.


Výpočty vědců varují, že rok 2020 bude kritický. Přemnožení hraboši už teď infikovali dospívající klíšťata a příští rok se můžou virem encefalitidy nakazit stovky lidí.
 

Josef Svoboda, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz