Chroust

Po čtyřech letech přišel "chroustí rok": Brzy se objeví nové larvy

Po čtyřech letech přišel "chroustí rok": Brzy se objeví nové larvy
Zdroj: Profimedia

Po čtyřech letech přišel opět chroustí rok. Roje nahnědlých brouků zaplavily Moravskou Saharu, aby se pářily a daly vzniknout dalším generacím škůdců. Podle Emanuela Kuly z Mendelovy univerzity v Brně chroustů mírně přibylo. Zároveň má ale i dobrou zprávu, ponrav může být po letošku o něco méně.

Mezi lety 2016 a 2018 způsobily chroustí larvy neboli ponravy škody za 21 milionů korun. A letos byl opět chroustí rok, kdy dospělí brouci zaplaví stromy Moravské Sahary a dají vzniknout dalším generacím. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, kteří tohoto škůdce zkoumají, byli tedy v pohotovosti.


Podle Emanuela Kuly z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity vyletělo letos o něco více brouků než v roce 2015. Tehdy podle lesníků ohrožovali šest a půl tisíce hektarů lesů. V tomto roce se chrousti přestěhovali také do Hodonínské doubravy, takže se zasažená oblast zvětšila na osm tisíc hektarů.


Podle Kuly se ale možná blýská na lepší časy. “Kvůli chladnému a deštivému počasí počátkem května mohly samice chrousta přijít o jednu snůšku vajíček. Zatím jsme ale neměli možnost to ověřit,“ popsal odborník. Ve svém dospělém cyklu kladou chroustice vajíčka asi třikrát.

Související obsah


Chroustí nálet na jižní Moravu v těchto dnech již pomalu ustal. K vidění jsou převážně už jen mrtvá těla. Během měsíce se ale objeví první larvy a začne nový čtyřletý cyklus. V první fázi se ponravy živí humusem a tak neškodí, to se ovšem změní už v létě následujícího roku.


Ponravy se v zemi vyvíjí tři roky a poté se na podzim zakuklí, aby následující rok na přelomu dubna a května vylezl dospělý chroust. Ten žije maximálně dva měsíce.


Chroustí rojení na Moravě:

Zdroj:


“Ponravy nejčastěji likvidují mladé porosty do dvaceti let. Vyvíjí se ale i na kořenech starších stromů, které mohou po oslabení suchem také hynout. Populační hustota ponrav v půdě je dlouhodobě mimořádně vysoká," uvedl Martin Zavrtálek z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.


Chrousti se ale objevují i na talířích. V České republice vyšla v roce 1937 kuchařka Luisa Ondráčková: Kuchařská kniha. Tam byl uvedený recept na českou chroustovou polévku:


1/4 kg chroustů (pro 6 osob) ve studené vodě omytých vhoď do horké vody, přidej všechnu kořínkovou zeleninu, kmínu, trochu soli a nechej v ní zapěniti jemně sekanou zelenou petržel. Vodu z chroustů sceď, zalij jí připravenou zásmažku a nechej chvíli povařiti. Pak zakvedluj do polévky 2 žloutky se 6 lžícemi husté smetany.


Dobrou chuť!

Podívejte se na reportáž TV Nova o postřicích proti chroustům:
 

 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz