Zahrádkáři bojují se suchem, na úrodu jim ale útočí i různí škůdci!

Lesy a zahrady v Česku ničí kromě sucha i škodlivý hmyz, plísně nebo houby. Ty se objevily například na dubech v pražském Kamýku. A zahrádkáře zase trápí v těchto dnech hlavně přemnožené mšice.

Sucho podle odborníků v posledních letech dřeviny oslabilo natolik, že ztrácejí přirozenou odolnost. “Stromy jsou potom náchylné na různé škůdce a na různé choroby,“ popsal arborista Tomáš Dolanský.


Sucho má ale dopad i na květiny nebo zeleninu a v těchto dnech se ze škůdců na nich objevují třeba mšice. “Mšice na růžích bývají dost často a pak se toho nedá zbavit vůbec, nic na to není. Možná nějaká chemie, ale když tady má člověk dítě tak podobné přípravky nechce moc používat,“ řekla jedna ze zahrádkářek, kterou škůdci souží.


V lesích kolem Prahy se na stromech objevil bělavý povrch. A leckoho to vyděsilo. Jedná se o houbové onemocnění padlí, které se v těchto dnech začalo rozšiřovat i na listnatých stromech.

 

Související obsah


“Konkrétně padlí je jen estetická záležitost, dospělý strom si s tím poradí. Objevuje se při zvýšené vlhkosti a ve chvíli, kdy se změní klimatické podmínky, tak strom zase zezelená,“ vysvětlil Dolanský.


Na Ústecku se ve velkém objevil specifický druh kůrovce. I ten stromy oslabuje. “Pro nás už je to kalamitní situace, mám zmapovaných přibližně tři sta jasanů a z toho je asi jedna třetina napadených lýkohuby. Vyléčit se nedá nic,“ přiblížila dendroložka ústeckého magistrátu Jitka Nováková.

 

Související obsah


Letos končí snad jen chrousti. Jejich roje jsou na většině míst už minulostí. Během měsíce se sice objeví první larvy, ale další nálety brouků se dají očekávat zas až za čtyři roky.
 

Dominika Janochová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz