HIV

V Česku stoupá počet nakažených HIV, šíří se i další vážné nemoci

V České republice stoupá počet lidí nakažených virem HIV. Nejvíce jich je v Praze. Jen od začátku roku je přes 80 nových případů. Snížit riziko přenosu přitom může speciální preventivní lék. České zdravotní pojišťovny ho ale nehradí, na rozdíl od některých zemí Evropy, jako je třeba Francie. Tam ho pojišťovny proplácejí v plné výši.

Téměř tři a půl tisíce lidí je u nás nakaženo virem HIV. Počet každým rokem stoupá, jen loni lékaři odhalili 208 nových případů. Za první čtyři měsíce letošního roku jich je už 80.

"Nejvyšší podíl HIV pozitivních je u mužů, kteří mají sex s muži," řekl pro TV Nova primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle.

Nejvíce nakažených - téměř 1700 - je v Praze. Podle statistik je nejvíce případů HIV diagnostikováno lidem ve věku mezi 25 a 29 lety. Počet nakažených může výrazně snížit pouze dostatečná ochrana při pohlavním styku nebo speciální lék
"Užívá se jednou denně a tento lék zabrání možnému přenosu HIV," vysvětluje ředitel Domu světla Jiří Pavlát.

Tento lék ale u nás není hrazen pojišťovnou. Jeho cena sice za posledních 5 let výrazně klesla. Jedno balení na měsíc ale stále vyjde na tisíc korun.

Přitom například ve Francii, Portugalsku nebo Chorvatsku už lék pojišťovny plně hradí a další státy o tom uvažují. Nákaza smrtelným virem se zpočátku projevuje jako běžná chřipka.

Související obsah

"Pak je stádium, které trvá několik let a je v klidu. Pak vlastně po několika letech dochází k zhroucení imunity," řekl Chrdle. Propukne nemoc AIDS - loni na ni zemřelo v České republice přes 300 lidí. Život už dnes může prodloužit speciální protivirový lék, ani ten ale české pojišťovny nehradí. Podle Pavláta vyjdou léky na 30 až 35 tisíc korun měsíčně.

"Pokud se včas zachytí, léčba je velmi jednoduchá. Může se skládat z jedné tablety jednou denně," dodal Chrdle.
Testy na HIV je možné dělat nejdříve 2 až 3 měsíce od rizikového styku. Jsou zdarma. V poradenských centrech navíc anonymní.

Související obsah

S nevyléčitelnou nemocí žije i několik slavných hvězd. Například americký herec Charlie Sheen. HIV mu lékaři objevili v těle před osmi lety. Veřejně se k této nemoci přiznal až o 4 roky později. Loni nemoc HIV přiznal na sociálních sítích také 30 letý rakouský umělec Thomas Neuwirth známý spíše jako vousatá zpěvačka Conchita Wurst. S nemocí se prý lečí už několik let.


V Česku se šíří i další nemoci

Problémem jsou u nás kromě přenosu viru HIV momentálně ale i další nemoci jako třeba černý kašel, spalničky, otevřená forma tuberkulózy, nebo příušnice. Většina z nich už byla považována za vymýcené, ale teď se znovu vrací. A způsobit můžou velmi vážné komplikace. Někdy i s fatálními následky.

Příčin návratu už téměř vymizelých infekčních chorob je několik, téměř neomezené cestování do všech koutů světa, odmítání očkování a také mutace virů a bakterií dělají z dříve spolehlivých vakcín bezcennou injekci.

Jednou z nemocí, které se vracejí, je tuberkulóza. V Česku se jí nakazí 500 lidí ročně, třetina z nich jsou cizinci, zpravidla dělníci, kteří sem přijeli za prací. Odborníci volají po přísnějších vstupních lékařských podmínkách.

Související obsah

"Celkově by danému systému určitě prospělo zpřísnění a zprůhlednění zdravotních prohlídek zaměstnanců," myslí si Jiří Kos z Krajské hygienické stanice Vysočina. Jenže takový test za 400 korun se zaměstnavatelům příliš platit nechce.

Další vracející se nemocí je černý kašel. Jeho doménou byly původně rozvojové země, odkud se šířil do světa. Když se u nás v roce 1958 zavedlo celoplošné očkování, černý kašel se podařilo skoro vymýtit. Jenže když tu nebyl, lidé odmítali očkování a hlavně pro děti smrtelná infekce se vrátila v plné síle. Evidovaných nakažených jsou u nás stovky, skutečné číslo je ale prý mnohem vyšší.

Související obsah

Vracejí se také spalničky. Když v Evropě stoupla proočkovanost nad 95 procent, zákeřná nemoc byla skoro pryč, jenže obliba očkování zase klesla a spalničky jsou zpátky. Počáteční kašel rýma a horečka se přemění ve vyrážku, končit může komplikacemi v podobě zápalu plic nebo zánětu mozku. Vloni si v Evropě vyžádaly nejméně 35 životů.

Stejně jako spalničky i příušnice u vás mohou naplno propuknout maximálně jednou za život. Kromě očkování na ně není jiný lék. Horší průběh mají u dospělých než u dětí a mohou vést až k neplodnosti.
 

vbo, Vladimír Hoť & Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz