Jednání

Schůzka v Lánech se posune o tři hodiny. Stihne ji Babiš z Bruselu?

Schůzka premiéra Andreje Babiše, předsedy ČSSD Jana Hamáčka a prezidenta Miloše Zemana kvůli výměně ministra kultury se posune o tři hodiny. V souvislosti s prodloužením summitu EU v Bruselu o to požádal Babiš.

"Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše a trojstranné setkání v Lánech, za účasti vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, se v úterý dne 2. července 2019 uskuteční až ve 20:00 hodin," sdělil na twitteru mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.Úterní schůzky s prezidentem Zemanem by se měl kromě Babiše zúčastnit také předseda ČSSD Jan Hamáček. Otázkou stále zůstává, zda český premiér stihne celé jednání Evropské rady, nebo bude muset i po odsunutí schůzky v Lánech odletět z Bruselu dříve.

V takovém případě by prý premiér delegoval svůj mandát na některého ze zástupců Visegrádské čtyřky. "Pravděpodobně na předsedu vlády Polské republiky, případně jestli tu bude Peter Pellegrini," doplnil Babiš.

Na schůzce v Lánech by měli Babiš, Hamáček a Zeman znovu řešit výměnu ministra kultury. Prezident dosud neodvolal Antonína Staňka a dal najevo, že se k tomu ani nechystá. Michala Šmardu, který má Staňka nahradit, prý nepovažuje za dobrého kandidáta.

Související obsah

ČSSD ale na výměně ministra trvá. Podle zdrojů zevnitř strany ministři sociální demokracie uvažují, že v opačném případě podají všichni demisi. Podle koaliční smlouvy by to znamenalo konec celé vlády. 12. července by se měli znovu sejít Zeman s Hamáčkem i Staňkem.

Babiš by mohl na prezidenta kvůli neodvolání ministra kultury podat kompetenční žalobu, což už dříve navrhovali sociální demokraté. Premiér ale uvedl, že k tomu nevidí důvod.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz