Irák

Sucho a nízká hladina vody odhalila poklad! Starý 3400 let

Sucho a nízká hladina vody odhalila poklad! Starý 3400 let
Zdroj: YouTube.com

Více než 3 400 let starý palác se vynořil z Mosulské přehrady v Iráku. Po dlouhotrvajícím suchu klesla hladina vody, která vzácný nález odhalila. Při vykopávkách se našlo i deset hliněných tabulí s klínovým písmem.

Tisíce let starý palác leží na březích řeky Tigris. Podle archeologa Hasana Ahmeda Qasima je jedním z nejvýznamnějších nálezů v tomto regionu za poslední desetiletí. Palác je údajně z dob království Mittani.

Aktuálně na vykopávkách pracuje společný irácko-německý tým. Palác stojí jen asi 19 metrů od řeky na vyvýšené terase. Tu později zpevnili bahenní cihlou, aby budovu stabilizovali. Archeoložka Ivana Puljiz pro CNN řekla, že jde o pečlivě navrženou budovu.

 

Archeologové se o tomto místu dozvěděli v roce 2010, kdy voda v oblasti také klesla. Letos mohli v místě poprvé zahájit vykopávky. Výzkumnému týmu se podařilo nalézt nástěnné malby v odstínech červené a modré, které byly pravděpodobně v těch dobách společným rysem paláců.

"Nález nástěnných maleb považuji za velkou senzaci. Jde jen o druhou lokalitu v tomto regionu, kde se podařilo objevit malby z dob Mittani," dodala Puljiz.


Kromě maleb se našlo i deset hliněných tabulí s klínovým písmem, starověkým systémem psaní. V současnosti v Německu probíhá jejich překlad. "Doufáme, že z textů získáme informace o vnitřní struktuře království Mittani, také o jejich ekonomické organizaci a vztahu města Mittani s dalšími centry v blízkých oblastech," upřesnila Puljiz.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz