Andrej Babiš

Lídři EU se shodli! Do čela Komise navrhli německou ministryni

Evropská rada se po třech dnech shodla na kandidátovi, kterého navrhne na nového předsedu Evropské komise. Má jím být německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Schválit ji ale musí ještě Evropský parlament.

Dohodu oznámil v úterý krátce po 19. hodině na twitteru končící předseda Evropské rady Donald Tusk. Premiéři a prezidenti členských zemí EU se na jméně shodli po dlouhých třech dnech jednání v Bruselu. Zasedání navíc několikrát odložili, aby návrhy řešili v soukromí.

Ursula von der Leyenová je německou ministryní obrany a členkou CDU. V Evropském parlamentu spadá pod politickou frakci EPP (Evropská lidová strana). Právě o kandidátovi lidovců hovořil český premiér Andrej Babiš jako o schůdném.

Babiš se spolu s dalšími premiéry Visegrádské skupiny a také Itálie postavil proti kandidátovi socialistů Fransi Timmermansovi. "Nechceme pana Timmermanse na předsedu Evropské komise, byla by to pro nás katastrofa, je to pro nás nepřijatelné," prohlašoval před jednáním.

Související obsah

Předsedu Evropské komise i její ostatní členy musí ještě schválit Evropský parlament. Zatím tak není jasné, zda se šéfkou stane opravdu von der Leyenová. Europarlament o tom rozhodne na plenárním zasedání, které se bude konat 15. až 18. července.

Evropská rada zároveň zvolila nového šéfa Evropské rady. Stane se jím belgický premiér Charles Michel. Příští guvernérkou Evropské centrální banky bude Christine Lagardeová, která v současnosti vede Mezinárodní měnový fond. Zahraniční otázky by měl v EU řešit španělský ministr zahraničí Josep Borrel.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz