Seno

V Česku se znovu krade seno ve velkém! Jeho cena ještě poroste

Z pastvin a luk se opět po roce začaly ztrácen tuny sena. Tentokrát přišli o téměř 40 balíků zemědělci v Červené Vodě na Orlickoústecku. Zloději je ukradli v noci a nejspíš je i výhodně prodají. Cena tohoto nedostatkového zboží totiž kvůli suchu letos zase poroste.

Petr Hnátnický ukázal štábu TV Nova na rozsáhlé pastvině místo krádeže. Jeden den seno sklidil a druhý den mu ho za svitu měsíce někdo nečekaně odvezl. "Jedině tady postavit stan a hlídat to," nabídl řešení zemědělec Hnátnický.

Balík má přitom více než půl tuny, a je proto zřejmé, že nejde holýma rukama naložit. Zloději tak museli použít zemědělskou techniku, tedy nakladač a vlek. "Na Orlickoústecku jde letos o první krádež sena. Pachateli hrozí až dvouleté vězení," ujistila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Družstvo přišlo o 40 balíků, takové množství přitom vystačí 40 telatům sotva na dva měsíce. Jediným řešením je balíky co nejdřív svozit a uskladnit, jenže tím zemědělci velmi riskují. "Lepší je nechat pár dní vydýchat, aby nedošlo k samovznícení," vysvětlil zemědělec Jiří Petr.

Související obsah

O krmivo běžně přichází i on, který hospodaří na Rychnovsku. Rok od roku přitom svádí těžší boj o každé stéblo trávy. "I 20 balíků z hektaru se dá sklidit, loni jsem sklidil sedm z první seče a z druhý jeden. Letos se předpokládá zase velký sucho," stěžuje si Petr.

Sena je tak málo, že někteří chovatelé vybíjejí svoje chovy. Ještě před lety se dal balík krmiva pořídit za pět set korun, dnes cena atakuje dvoutisícovou hranici. Loni dokonce zloději na Chrudimsku najednou ukradli trávu z deseti hektarů, a to tak, že ji nejdřív posekali, poté posbírali a nakonec odvezli.

Petr Brzek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz