Dita Charanzová

Charanzová a Kolaja. ČR má dva místopředsedy Europarlamentu

Charanzová a Kolaja. ČR má dva místopředsedy Europarlamentu
Zdroj: Profimedia

Česko má poprvé v historii dva místopředy Evropského parlamentu. Europoslanci jimi zvolili Ditu Charanzovou (ANO) a Marcela Kolaju (Piráti), stejně jako 12 dalších kandidátů. Už po poledni Europarlament vybral předsedu, vedení je tak kompletní.

V prvním kole zvolili europoslanci 11 místopředsedů. Nejvíce hlasů (618) dostala irská kandidátka lidovců (EPP) Mairead McGuinnessová, která funkci vykonávala už v předchozích letech. Charanzová, nominovaná za Renew Europe (Obnovení Evropy), získala na svou stranu 395 zákonodárců.

Kromě těchto dvou žen se místopředsedy stali ještě Portugalec Pedro Silva Pereira (S&D), Němci Rainer Wieland (EPP), Katarina Barleyová (S&D) a Nicola Beerová (Renew Europe).

Ve vedení Europarlamentu je také Rakušan Othmar Karas (EPP), Polka Ewa Bozena Kopaczová (EPP), Maďarky Klara Dobrevová (S&D) a Lívia Járókaová (EPP) a Finka Heidi Hautalaová (Greens/EFA).

Související obsah

Ostatní kandidáti, mezi kterými byl také český pirátský europoslanec Marcel Kolaja (za Greens/EFA), museli čekat na druhé kolo. Kolaja v němzískal 426 hlasů. Spolu s ním byl zvolen ještě Řek Dimitrios Papadimoulis (GUE/NGL, 401 hlasů). Ital Fabio Massimo Castaldo (NI, 248 hlasů) musel počkat až na třetí volbu.

Europoslanci už krátce po poledni zvolili svého předsedu. Stal se jím italský socialista David-Maria Sassoli, který získal 345 hlasů. Český kandidát za konzervativce Jan Zahradil (ODS) skončil na druhém místě s podporou 160 europoslanců.

Europoslanci zvolili svého předsedu. Podívejte se na reportáž:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz