Zahraničí

Při výbuchu sopky v Itálii zemřel turista! Ostatní se vrhali do moře

Na italském ostrově Stromboli se probudila k životu stejnojmenná sopka a začala chrlit lávu a hustá oblaka dýmu. Turisty vyděsil kouř i silné otřesy, v panice začali skákat do moře. Jeden z turistů přišel o život. Podle hasičů dokonce na několika místech vypukly požáry. Stalo se to jen den poté, co vybuchla sopka Etna na nedaleké Sicílii.

Stromboli vybuchla ve středu v podvečer a vyvolala na malém ostrově v Tyrhénském moři velké pozdvižení. Sociální sítě zaplavily fotky oblaků dýmu stoupajících z vulkánu.

Ze sopky se ozvalo několik výbuchů, které otřásly celým ostrovem. Erupce vyděsila zejména turisty, kteří ze strachu o svůj život prchali z hotelů a skákali do moře. Informovala o tom agentura ANSA.

"Bydlím na Stromboli a nikdy v životě jsem se tolik nebál o svůj život," napsal jeden z místních na twitteru. "Hlasitý výbuch, požáry a hustý kouř," napsal jiný z místních na twitteru.

"Obloha je plná popela a dýmu. Viděli jsme z hotelu výbuch. Ozval se hlasitý řev," popsala agentuře Reuters situaci na místě Michela Favorito, která pracuje v tamním hotelu. Jeden turista při erupci přišel o život.

Výstup na úplný vrchol je sice dlouhodobě zakázán, turisté přesto často na vulkán vyšplhají a dívají se dovnitř do kráteru. Výšlapy jsou povolené jen do určité výšky. Podle informací BBC turista zemřel právě při tomto výšlapu na sopku. Další byl zraněn.

Kvůli výbuchu na několika místech na západní straně ostrova vypukly požáry, ke kterým vyjížděli místní hasiči. K erupci došlo jen den po výbuchu sopky Etny na nedaleké Sicílii. Oblaka dýmu stoupala až do výšky 200 metrů a šla vidět až v 70 kilometrů vzdálené Kalábrii.

Související obsah

Stromboli patří podobně jako Etna mezi nejaktivnější vulkány na světě, nicméně v podstatě od roku 1932 nebyl zaznamenán žádný větší výbuch. Odborník Stefano Branca agentuře Reuters řekl, že došlo k paroxysmální erupci, která bývá velmi intenzivní a poměrně vzácná.

 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz