Housenka

Jedovaté housenky zamořily Evropu! Ublíží lidem i zvířatům

Jedovaté housenky zamořily Evropu! Ublíží lidem i zvířatům
Zdroj: Profimedia

Německo, Belgie i Nizozemsko bojují s přemnoženými housenkami, které obsadily koruny dubů. Chloupky, které mají po celém těle, jsou jedovaté a pro člověka nebezpečné. Mohou vyvolat až smrtelné záchvaty. Navíc se lámou a přenášejí větrem.

Mírná zima a poměrně teplé, ale ne tropické jaro, přišlo k duhu housenkám. Především v Belgii, Nizozemsku a Německu bojují obyvatelé s invazí jedovatého druhu, který žije v dubových korunách. Píše o tom portál BBC.

Jednou z nejvíce postiženou oblastí je Severní Porýní-Vestfálsko, kde musely být uzavřeny některé parky i školy, protože ve stromech se ukrývá obrovské množství toxických škůdců. Oblíbená zahrada v Dortmundu zůstala uzavřená téměř tři týdny.

"Letos je míra zamoření velmi intenzivní, mnohem více než loni," uvedl manažer zahrady Fredenbaumpark Frank Dartsch. Housenky podle něj obsadily téměř 500 stromů v parku, kde si tvoří "hnížda" ze sítí podobných těm pavoučím.

Správci parků i hasiči vyrazili do boje s nebezpečným škůdcem se vším, co mají po ruce. Díky vysokozdvižným vozíkům a jeřábům se dostanou ke korunám stromů, kde vypálí "hnízda" housenek, případně je vysají.

Související obsah

Jde o housenky bourovčíka toulavého, které dorůstají délky dvou až tří centimetrů. Na těle mají až 700 tisíc žahavých chloupků, které mohou odpadnout a přenášet se vzduchem. Právě ty jsou pro člověka, ale i zvířata, toxické.

Chloupky obsahují látku zvanou thaumetopoein, která spouští alergickou reakci. Pacient pak může trpět vysokými horečkami, kožní vyrážkou a náhlou nevolností. Neobvyklé nejsou ani závratě a dýchací potíže. Především pro astmatiky může být zasažení smrtelné.

Podle odborníků se věc dříve či později vyřeší sama, až se housenky zakuklí a poté se z nich vyklubou můry. To ale bude zhruba až za měsíc. Státy střední Evropy v čele s Německem mají s housenkami problém každoročně.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz