Socha

Kam se hrabe socha Špinarky! Takhle dopadla ta Trumpové

Měla to být pocta americké první dámě a rodačce ze Slovinska Melanii Trumpové. Socha v Sevnici je ale spíše její karikaturou a okamžitě vzbudila vlnu kritiky. Někteří z místních označují postavu za strašáka do zelí, další za Šmoulinku.

Američan Brad Downey najal místního umělce Alese Zupevce, aby ze dřeva vyřezal sochu manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa Melanie. Podobu měl vysekat do kmene stromu, který se nachází nedaleko města Sevnica, kde Melania vyrostla.

Výsledkem je ženská postava ve světle modrých šatech a botách, zdravící místní svou levou rukou. Neumělá podoba vzbudila mezi obyvateli rozpaky i ostrou kritiku. Někteří z nich popsali sochu jako "ostudu", další ji připodobnili ke Šmoulince. Píše o tom portál BBC.

Downey, který vysekání "jen" zaplatil a považuje se za autora, uvedl, že chtěl sochou "vyvolat diskuzi o současné politické situaci v USA". Podle některých uměleckých kritiků ale může být socha jen způsob, jak nalákat návštěvníky na Downeyho srpnovou výstavu v Lublani.

Související obsah

Melania Trumpová se narodila v Novom mestě, vyrostla ale v Sevnici. Poté, co se v roce 2017 stala americkou první dámou, se toto město stalo cílem tisíců turistů. Místní toho využili a začali prodávat různé suvenýry, připomínající slovinskou modelku a manželku prezidenta.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz