Motor

Zlaté české ručičky! Jinde motor tanku nedokázali opravit, až u nás

Tank utopený v bažině u Kursku během druhé světové války, kde ležel skoro 80 let, bude brzy zase v provozu. V motorářské dílně technického muzea v Jizerských horách právě finišují s generálkou jeho motoru. Zajímavé je to, že ve Velké Británii ho považovali za neopravitelný.

Po více než 75 letech se opět vynořil z ruské bažiny pamětník východní fronty druhé světové války. Na motoru už rok pracují v muzejní motorárně v Jizerských horách. "Motor Maybach HL120 pochází z německého stíhače tanků Stug. Je to tank, který před lety vyhrabali z bahna u Kursku," vysvětlil restaurátor motorů Pavel Šercl.

Bitva u Kursku byla největší tanková bitva v dějinách. Proti sobě v červenci roku 1943 stály tři tisíce tanků německých a přes pět tisíc tanků sovětských. "Je zajímavý, že motor našli o dvacet metrů dál než tank. Dostal zásah a ten motor letěl vzduchem," popsal Šercl.

Do dílny se motor dostal poté, co ho ve Velké Británii považovali za neopravitelný. "Ten blok se celý výbuchem zkroutil o čtyři milimetry, takže se vlastně celý musel znovu obrábět. A k tomu se uzpůsobují ty součástky, který se musejí na míru vyrobit," uvedl restaurátor.

Související obsah

Jizerskohorské technické muzeum má vedle zajímavé expozice i dílnu, kde dokáží vyrobit takřka cokoliv. Na nový život tu čeká mnoho strojů od sběratelů z celého světa. "Ono to naše motorářský řemeslo už pomalu začíná být mrtvý, protože v dnešní době se moc motory neopravují. Práce tady je požehnaně, ale rukou je málo," povzdychl si Šercl.

Motor, pohřbený v bahně celá desetiletí, bude brzy hotov. "Je ve fázi, kdy se teda už montuje, pak půjde do Anglie, kde se namontuje do toho vozidla, které se tam restauruje," sdělil opravář motorů.

Na celém světě existují asi čtyři místa, kde dokáží zrestaurovat takovéto válečné stroje. Jedním z nich je právě Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce.

Aleš Vašíček/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz