Motor

Zlaté české ručičky! Jinde motor tanku nedokázali opravit, až u nás

Tank utopený v bažině u Kursku během druhé světové války, kde ležel skoro 80 let, bude brzy zase v provozu. V motorářské dílně technického muzea v Jizerských horách právě finišují s generálkou jeho motoru. Zajímavé je to, že ve Velké Británii ho považovali za neopravitelný.

Po více než 75 letech se opět vynořil z ruské bažiny pamětník východní fronty druhé světové války. Na motoru už rok pracují v muzejní motorárně v Jizerských horách. "Motor Maybach HL120 pochází z německého stíhače tanků Stug. Je to tank, který před lety vyhrabali z bahna u Kursku," vysvětlil restaurátor motorů Pavel Šercl.

Bitva u Kursku byla největší tanková bitva v dějinách. Proti sobě v červenci roku 1943 stály tři tisíce tanků německých a přes pět tisíc tanků sovětských. "Je zajímavý, že motor našli o dvacet metrů dál než tank. Dostal zásah a ten motor letěl vzduchem," popsal Šercl.

Do dílny se motor dostal poté, co ho ve Velké Británii považovali za neopravitelný. "Ten blok se celý výbuchem zkroutil o čtyři milimetry, takže se vlastně celý musel znovu obrábět. A k tomu se uzpůsobují ty součástky, který se musejí na míru vyrobit," uvedl restaurátor.

Související obsah

Jizerskohorské technické muzeum má vedle zajímavé expozice i dílnu, kde dokáží vyrobit takřka cokoliv. Na nový život tu čeká mnoho strojů od sběratelů z celého světa. "Ono to naše motorářský řemeslo už pomalu začíná být mrtvý, protože v dnešní době se moc motory neopravují. Práce tady je požehnaně, ale rukou je málo," povzdychl si Šercl.

Motor, pohřbený v bahně celá desetiletí, bude brzy hotov. "Je ve fázi, kdy se teda už montuje, pak půjde do Anglie, kde se namontuje do toho vozidla, které se tam restauruje," sdělil opravář motorů.

Na celém světě existují asi čtyři místa, kde dokáží zrestaurovat takovéto válečné stroje. Jedním z nich je právě Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce.

Aleš Vašíček/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz