Cestujeme bezpečně

Má cestovní pojištění v Evropě cenu? Kartička pojištěnce nestačí!

Má cestovní pojištění v Evropě cenu? Kartička pojištěnce nestačí!
Zdroj: Getty Images

Téměř po celé Evropě máme díky českému průkazu pojištěnce nárok na čerpání zdravotní péče. Jaký smysl má potom komerční cestovní pojištění? Rozdíl je především v rozsahu hrazené péče a v asistenčních službách, které nabízí. Co se tedy při cestě za hranice vyplatí nejvíc?

Pokud máte klasickou modrou kartičku pojištěnce, kterou se prokazujete u lékaře v Česku, funguje vám tato karta i jako Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) a zdravotní péči tedy můžete čerpat v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku. Pokud však vlastníte zelený či žlutý průkaz, nemáte na zdravotní péči v Evropě nárok.


Na co je pak ale komerční cestovní pojištění? Jestliže cestujete jen s českou kartou pojištěnce, mějte na paměti, že na účet své zdravotní pojišťovny máte nárok pouze na poskytnutí nezbytné zdravotní péče. "Míní se tím veškerá péče, jejíž poskytnutí je nezbytné z lékařského hlediska, s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Podmínkou pro uplatnění průkazu je vyhledat zdravotnické zařízení napojené na veřejný systém," upozornil tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. Jakékoliv poplatky, doplatky a různé formy spoluúčasti navíc nejsou z veřejného pojištění hrazeny.


Komerční pojištění pak kryje mnohem větší rozsah péče. Velkou výhodou je asistenční služba, která klientům pomáhá právě ve výběru zdravotnického zařízení či s komunikací s lékaři. Zároveň také tato služba garantuje zdravotnickému zařízení úhradu poskytnutých služeb, což v překladu znamená, že pacient na místě nic neplatí.

"Pozor ale na to, že kontaktování asistenční služby a využití doporučeného zdravotnického zařízení může být podmínkou pojistného plnění. Komerční pojištění také kryje poplatky, které sám pacient musí hradit, a případnou repatriaci," uvedl Tichý.


Komerční cestovní pojištění je nutností v jakékoliv zemi mimo Evropu. Důležité je také v zemích, s nimiž má ČR jen uzavřené mezistátní smlouvy, kde doklady o českém pojištění nemusí stačit. Jde o Severní Makedonii, Srbsko, Černou Horu, Turecko a Tunisko.


U komerčního pojištění se dívejte na částku maximálního plnění a rozsah pojistného krytí. Komerční pojištění totiž může mít výluky (výjimky) jako například onemocnění, se kterými se pacienti již léčí, nebo výjimky při extrémních sportech. Tyto výluky z pojištění si můžete doplatit, některé však připojistit nelze.


Problém s komerčním pojištěním může nastat i v důsledku nečekaného překročení pojistkou kryté doby pobytu v cizině. Oproti tomu klasická modrá kartička pojištění toto omezení nemá. Proto je nejlepší při cestách po Evropě druhy pojištění zkombinovat, tedy vzít si jak českou průkazku pojištění, tak uzavřít komerční cestovní pojištění.

Související obsah


Možnosti cestovního pojištění dnes nabízí jak české zdravotní pojišťovny nebo specializované komerční pojišťovací organizace, tak třeba banky jako službu k vašemu bankovnímu účtu. Tam si ovšem opět dávejte pozor na rozsah služeb, které banka nabízí. Informace o pojištění do zahraničí můžete najít také na webu Kanceláře zdravotního pojištění nebo v mobilní aplikaci KZP na cesty.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz